گزارشگر مستقل فیفا استعفا کرد؛ نظر شما چیست؟

حق نشر عکس AFP

روز گذشته مایکل گارسیا مامور مستقل تحقیق کمیته اخلاقی فیفا در اعتراض به خلاصه شدن گزارشش از سمت خود کناره گیری کرد. او از سوی فیفا مامور شده بود تا درباره نحوه اعطای میزبانی جام جهانی فوتبال به روسیه و قطر ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ گزارشی مستقل تهیه کند. قطر و روسیه متهم شده‌اند که با رشوه و فساد مالی موفق به دریافت میزبانی شده اند. آقای گارسیا گزارش خلاصه شده فساد در فیفا را "ناقص و همراه با اشتباه‌" دانسته است و خواسته که گزارش کامل منتشر شود. اما کمیته اخلاقی فدراسیون بین‌المللی فوتبال با استناد به این گزارش خلاصه شده نحوه انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ و ۲۰۱۸ قطر و روسیه را از هرگونه فساد مبری دانسته بود.

فکر می‌کنید چرا گزارش کامل مایکل گارسیا منتشر نشده است؟ آیا میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، حق روسیه و قطر بوده است؟

برخی فکر می‌کردند در صورت انتشار گزارش کمیته اخلاقی فیفا، این نهاد دستور به رای گیری دوباره برای انتخاب میزبان دو جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ دهد.

در همین حال مسئولان برگزاری جام جهانی قطر همواره تاکید کردند که در تحقیقات کمیته اخلاقی فیفا همکاری لازم را با آنها داشته‌اند و اگر نگاه عادلانه‌ای به جریان انتخاب این کشور به عنوان میزبان جام جهانی شود، انصاف و صداقت آنها مشخص خواهد شد.

به نظر شما آیا لازم است برای انتخاب میزبانی جام جهانی قطر رای گیری دوباره انجام شود؟ این گزارش و واکنش‌ها به آن، چه تاثیری بر اعتماد به فیفا خواهد گذاشت؟

گروهی معتقدند شیوه فعلی اداره فیفا و ریاست طولانی سپ بلاتر باعث شده که این نهاد در مورد شیوه اداره و فساد‌ مالی احتمالی به جایی پاسخگو نباشد و این در بلند مدت باعث بی اعتمادی و در نهایت ازبین رفتن کارایی این نهاد خواهد شد.

از سوی دیگر فیفا پس از انتشار خبرهای مبنی بر رشوه‌خواری برخی از اعضای کمیته اجرایی این نهاد، تاکید کرده که شفافیت لازم را درباره این موارد داشته و برخی اعضای کمیته اجرایی فیفا را به همین اتهام برکنار کرده است.

درباره آینده فیفا چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما باید شیوه اداره آن تغییر پیدا کند؟ چه پییشنهادی برای تغییر این سازمان دارید؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.