درباره نقش پاکستان در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز شنبه در اسلام آباد، با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان دیدار می‌کند. پاکستان، پس از چین، مقصد دومین سفر رسمی آقای غنی، از زمان راه یافتن به ارگ ریاست جمهوری افغانستان است.

به نظر شما سفر رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان چه اهمیتی دارد؟ فکر می‌کنید روابط دو کشور، نسبت به دوران حامد کرزی، چه تفاوتی خواهد داشت؟

دولت افغانستان در سالهای گذشته، همواره پاکستان را به کم توجهی به حضور طالبان در قلمرو آن کشور متهم کرده است. مقام های افغان بارها گفته اند که اگر اسلام آباد بخواهد، می تواند جلو شورشیانی را که از خاک پاکستان برای حمله به افغانستان استفاده می کنند، بگیرد.

آیا آقای غنی موفق خواهد شد نظر مقام های پاکستانی را برای همکاری بیشتر در کنترل ناامنی ها و شورش‌ها جلب کند؟

رئیس جمهوری افغانستان درحالی به پاکستان سفر می کند که به تازگی، ژنرال راحیل شریف سرفرمانده ارتش پاکستان هم از کابل دیدن کرد. آقای شریف در کابل گفت "یگانه راهی که می‌تواند امنیت منطقه را تضمین کند، برخورد با تروریسم به عنوان یک دشمن مشترک است".

به نظر شما افغانستان و پاکستان، چه منافع مشترکی دارند که بتوانند بر اساس آن، روابط خود را گسترش دهند؟ پیشبینی شما از آینده روابط افغانستان و پاکستان چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.