قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در ایران چقدر اجرایی است؟

حق نشر عکس Reuters

هیات دولت ایران هفته گذشته آیین‌نامه اجرایی قانون "انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات" را تصویب کرد. بر اساس این قانون، تمام موسسات دولتی، عمومی و حقوقی موظف هستند کلیه اطلاعات سازمانی خود را در اختیار مردم قرار دهند. خودداری از اجرای این قانون جرم تلقی می‌شود و جریمه نقدی برای آن تعیین شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، درباره این قانون گفته که در یک نظام مردمسالار مردم باید بتوانند از عملکرد همه امور دستگاه‌های دولتی که از بیت‌المال استفاده می‌کنند، مطلع شوند و دسترسی آزاد به اطلاعات، یک روش مبارزه با فساد و احقاق حقوق شهروندی است.

چقدر خوشبین هستید که اجرایی شدن این قانون، آن گونه که حسن روحانی گفته، به مبارزه با فساد و احقاق حقوق شهروندی کمک کند؟

این قانون ابتدا در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرا به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، ابلاغ شد. اما از آن تاریخ تاکنون دولت برای اجرای آن اقدامی نکرده بود. حال با تصویب آیین‌نامه اجرایی دولت، دستگاه‌های شامل این قانون باید ظرف سه سال بایگانی اطلاعات خود را به صورت اینترنتی در اختیار عموم قرار دهند. همچنین همه این نهادها موظف شده‌اند که به صورت سالانه عملکرد و ترازنامه خود را منتشر کنند.

فکر می کنید آیا همه نهادها و ادارات دولتی و حکومتی، زمینه دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات را فراهم کنند؟

چه اطلاعاتی است که شما دوست دارید با اجرایی شدن این قانون، از آن مطلع شوید؟

موسسات عمومی در مواردی که حریم خصوصی فردی به خطر بیفتد و یا انتشار اطلاعات خسارت مالی به فرد و سازمانی بزند، از انتشار عمومی آن منع شده‌اند. مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی قانون مصوب مجلس تبصره‌ای به آن اضافه کرده است که بنا به آن، انتشار اطلاعات نهادهایی که زیر نظر مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اداره می‌شوند، فقط با موافقت شخص رهبر ممکن می‌شود.

آیا حوزه یا عرصه‌ای هست که فکر کنید نباید شامل قانون دسترسی آزاد به اطلاعات شود؟

در این مورد که نهادهای تحت نظر رهبر، از این قانون مستثنی شده‌اند، چه فکر می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.