چقدر به دستیابی به توافق جامع در مذاکرات هسته‌ای خوشبین هستید؟

حق نشر عکس Mehr

دور تازه مذاکرات ایران با دولت های آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین (گروه موسوم به ۱+۵) از روز سه شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در شهر وین برگزار خواهد شد. این آخرین دور مذاکرات پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده ۲۴ نوامبر (سوم آذر) برای رسیدن به یک توافق خواهد بود.

دور قبل مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای به تازگی در شهر مسقط پایتخت عمان بدون اعلام نتیجه مشخصی پایان یافت.

دو طرف گفته اند که همچنان "اختلاف و شکاف" زیادی وجود دارد اما آقای اوباما و آقای روحانی تأکید کرده اند که حل اختلافات از طریق گفت و گو را ممکن می‌دانند. گفته می‌شود که ظرفیت غنی سازی ایران و سرنوشت رآکتور آب سنگین اراک از یک سو و زمانبندی لغو تحریم ها علیه این کشور از سوی دیگر، مهمترین موارد اختلاف باقی مانده میان دو طرف است.

چقدر امیدوارید که مذاکرات هسته ای تا ضرب الاجل تعیین شده به نتیجه برسد؟ طولانی شدن روند مذاکرات، چه تاثیری بر زندگی شما گذاشته است؟

ایران سال گذشته، پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، با گروه ۱+۵ به توافق رسید تا در عوض کاهش اثر تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور، تحقیقات اتمی خود را محدودتر کند.

عملکرد دولت حسن روحانی در مذاکرات هسته‌ای را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در انتخابات میان‌دوره ای آمریکا که به تازگی برگزار شد، جمهوری خواهان در مجلس سنای این کشور اکثریت کرسی ها را کسب کردند. جمهوریخواهان در آمریکا دولت باراک اوباما را به داشتن نرمش بیش از حد در قبال ایران متهم می‌کنند و معتقدند که تنها راه حل مسئله هسته‌ای ایران، افزایش فشارها بر این کشور است.

فکر می‌کنید تحولات اخیر آمریکا (اکثریت یافتن جمهوری خواهان در مجلس سنا و تثیبت کنترل این حزب بر کنگره) چه تاثیری بر روند مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهد گذاشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.