چرا هنوز از کابینه افغانستان خبری نیست؟

حق نشر عکس AFP

با گذشت حدود دو ماه از تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان، هنوز هیچ نشانه‌از تشکیل کابینه دیده نمی‌شود. اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که به همراه عبدالله عبدالله، رئیس امور اجرایی دولت وحدت ملی، در اواخر سپتامبر سوگند یاد کرد، قول داده بود که ظرف 45 روز، کابینه را تشکیل دهد.

این دو رهبر، در توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی توافق کرده اند که بر اساس "برابری در انتخاب کادرها میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی" دولت را تشکیل دهند؛ اما برخی ناظران می‌گویند اکنون به نظر می رسد تعریف دو طرف از این برابری متفاوت است.

شما درباره تاخیر در معرفی کابینه افغانستان چه فکر می کنید؟ به نظر شما چه عاملی باعث این تاخیر شده است؟

حدود یک و نیم ماه است که وزارتخانه ها و ولایت ها در سراسر افغانستان با سرپرست اداره می‌شوند در حالی‌ که بر اساس قانون، هیج پستی نمی‌تواند بیش از یک ماه، با سرپرست اداره شود. خبرنگاران می‌گویند تاخیر در معرفی کابینه و بلاتکلیفی ادارات دولتی، در عملکرد برخی از این نهادها مشهود است.

آیا مشاهدات شما هم این نظر را تایید می‌کند که معرفی نشدن کابینه، بر عملکرد نهادهای دولتی تاثیرگذار بوده است؟ این وضعیت بر زندگی و کار شما چه تاثیر گذاشته است؟ آیا اوضاع شهر یا منطقه شما هم از این وضعیت متاثر شده است؟

قرار است کنفرانس کشورهای کمک کننده افغانستان، در روزهای 3 و 4 دسامبر در لندن برگزار شود. رهبران دولت وحدت ملی افغانستان درحالی برای حضور در این کنفرانس آماده می شوند که هنوز وزیران و تیم کاری آنها برای حضور در این کنفرانس مشخص نیست.

شما فکر می کنید آیا ممکن است این وضعیت، بر روی کمک ها و همکاری هایی که افغانستان انتظار دارد از کشورهای خارجی دریافت کند، تاثیر بگذارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.