افزایش ابتلا به سرطان در جهان؛ مشاهدات و تجربه‌های شما

حق نشر عکس ISNA

سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که در ۲۰ سال آینده موارد ابتلا به سرطان در جهان هفتاد درصد افزایش پیدا کند. در هفته های گذشته هم مرگ چندین چهره مشهور در اثر ابتلا به سرطان، موضوع گسترش این بیماری را در ایران مطرح کرده است. حتی برخی از آن به عنوان "سونامی سرطان" یاد کرده اند. اما مقامات بهداشتی می گویند که آمار مبتلایان به سرطان در ایران حدود یک پنجم تا یک ششم برخی کشورهای غربی و صنعتی است.

آیا مشاهدات شما نشان می‌دهد که میزان ابتلا به سرطان در جامعه شما رو به افزایش است؟

شنیدن اخبار مربوط به مرگ برخی چهره‌های سرشناس در هفته های اخیر، چه تاثیری بر نگاه شما به بیماری سرطان داشته است؟

گزارش های رسمی نشان می دهد که سالانه ۸۵ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می شوند و حدود ۳۰ هزار نفر نیز هر سال بر اثر ابتلا به سرطان می میرند. رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران گفته است که نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان اگر به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

درمان سرطان اغلب طولانی است و مشکلات جسمی و روحی جانبی متفاوتی را در بیماران ایجاد می کند. سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات، پنج سرطان شایع در ایران هستند.

اگر خود شما یا اطرافیانتان مبتلا به سرطان هستید، چه تجربه ای از روند درمان دارید؟

از نگاه شما، بیماران مبتلا به سرطان چه نیازهای روانی و عاطفی دارند که توجه به آنها ممکن است در روند درمان بیماری موثر باشد؟

رضا ملک زاده، معاون پژوهشی وزارت بهداشت، مصرف دخانیات ، تریاک، غذاهای خیلی شور، مصرف نکردن سبزیجات و میوه به قدر کافی، مصرف نکردن آجیل، تنبلی و ورزش نکردن، چاقی و پرخوری و برخی عفونت های ویروسی و میکروبی را از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان در ایران برشمرده است.

چقدر از تأثیر سبک زندگی و نوع تغذیه بر احتمال ابتلا به سرطان مطلع هستید؟ آیا در جامعه شما اطلاع رسانی کافی در این مورد صورت می گیرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.