محمد فرهادی وزیر علوم شد؛ نظرات شما

حق نشر عکس icana

مجلس ایران به پنجمین نامزد پیشنهادی حسن روحانی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رای اعتماد داد. محمد فرهادی با ۱۹۷ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۳۵ آرا، توانست به عنوان وزیر جدید علوم به کابینه آقای روحانی راه یابد.

درباره رأی به نسبت بالای مجلس ایران به محمد فرهادی به عنوان وزیر جدید علوم چه فکر می‌کنید؟

مجلس شورای اسلامی، تابستان امسال با استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری او را برکنار کرد و پس از آن هم به سایر گزینه‌های آقای روحانی برای تصدی وزارت علوم رای اعتماد نداد. نمایندگان مخالف در مجلس می‌گویند گزینه‌های آقای روحانیتا پیش از آقای فرهادی، نزدیک به "جریان فتنه" یعنی مخالفان نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بوده‌اند.

به نظر شما دلیل حساسیت بالای نمایندگان مجلس به وزارت علوم چه بوده است؟

آقای فرهادی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران است و پیش از این، ریاست جمعیت هلال احمر ایران را به عهده داشته است. او در دولت دوم میرحسین موسوی در دهه ۱۳۶۰، وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در دولت اول محمد خاتمی در دهه ۱۳۷۰، وزیر بهداشت بوده است.

عملکرد آقای فرهادی را در وزارت علوم چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره رد شدن گزینه های پیشین حسن روحانی برای وزارت علوم در مجلس گفته بود "این موضوع، داستان خسته‌کننده و معطل‌کننده‌ای بود اما اگر ۱۵ بار دیگر هم تکرار می‌شد نتیجه همان بود."

آیا شما مخالفت های مجلس با گزینه های پیشین آقای روحانی برای وزارت علوم را طبیعی می دانید، یا فکر می کنید این برخوردها همکاری دولت و مجلس را با مشکل مواجه می کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.