'بی‌اعتمادی زنان افغان به سیستم قضایی'؛ نظرات و تجربه‌های شما

بر اساس گزارشی که در روز جهانی محو خشونت علیه زنان منتشر شده، هفتاد درصد زنان افغان، به سیستم قضایی کشورشان اعتماد ندارند. در این گزارش که توسط موسسه غیردولتی "اکشن اید" تهیه شده، آمده که بیش از نیمی از زنان در افغانستان به پلیس این کشور اعتماد ندارند.

سازمان ملل متحد نیز در اعلامیه ای به مناسبت همین روز اعلام کرده که زنان در افغانستان دو بار مورد خشونت قرار می گیرند؛ یکبار زمانی که خشونت علیه آنها صورت می گیرد و بار دیگر زمانی که از عدالتی که حق‌شان است، محروم می‌شوند.

اگر شما زن هستید آیا تا به حال به پلیس و دادگاه مراجعه کرده‌اید؟ اگر مراجعه نکرده‌اید دلیل آن چه بوده است؟

به عنوان یک زن برخورد دستگاه قضایی و پلیس با شما، و کلا زنان شاکی چطور بوده است؟

در این گزارش آمده که بی اعتمادی زنان فقط به سیستم قضایی محدود نمی‌شود و فقط ۳۶ درصد زنانی که در افغانستان مورد خشونت قرار می‌‍گیرند، از اقوام، نزدیکان و دوستان‌شان کمک می‌گیرند.

به نظر شما چه دلایلی باعث شده که زنان به پلیس و دستگاهی قضایی بی‌اعتماد شوند؟

سکوت زنان دربرابر خشونت و مراجعه نکردن به قضا و پلیس، چه پیامدهایی دارد؟

به گفته یکی از تهیه کنندگان گزارش موسسه اکشن اید، برای تامین حقوق زنان در افغانستان پیشرفت‌هایی شده از جمله قوانینی برای مقابله با خشونت علیه زنان وضع شده است اما هنوز کارهای زیادی برای تامین حقوق زنان در افغانستان باید از سوی دولت این کشور و جامعه بین المللی انجام شود.

در گزارش اکشن اید آمده که همچنان خشونت از مهمترین چالش‌های پیش روی زنان در این کشور است و وزارت امور زنان افغانستان اعلام کرده که در هشت ماه نخست سال جاری ۲۲۲۴ مورد خشونت علیه زنان تنها در این وزارت خانه ثبت شده است.

به نظر شما چرا با وجود وضع قوانینی برای حمایت از زنان در افغانستان، آمار خشونت علیه زنان در این کشور بالاست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.