چقدر از ایدز می‌دانید؟

حق نشر عکس AFP

اول دسامبر روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است و به این مناسبت در بسیاری از کشورهای جهان برنامه‌هایی برای آگاهی رسانی و توجه بیشتر به این بیماری برگزار می‌شود. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند. گری لوییس، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران گفته است که تخمین زده شده ۷۵ هزار نفر در ایران به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند که از این تعداد فقط ۲۹ هزار مورد ثبت شده و به امکانات درمانی و حمایتی دسترسی دارند.

آقای لوییس روز شنبه، در آستانه این روز جهانی ایدز گفته است: برخورد با تعصب با بیماران مبتلا به ایدز باعث شده که آنها به دنبال درمان و حتی اعلام بیماری خود نباشند و همین وضعیت بیماری را در جامعه بدتر کرده است. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان آزمایش‌هایی برای تشخیص این بیماری انجام می‌شود.

آیا به نظر شما میزان آگاهی مردم درباره بیماری ایدز افزایش پیدا یافته است؟ خود شما اکنون چقدر در مورد ایدز آگاهی دارید؟

بر اساس مشاهدات شما، آیا نگاه مردم به بیماری ایدز تغییر کرده است؟

در سراسر جهان برنامه های آموزشی و آگاهی رسانی درباره بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری آن انجام شده است. در ایران هم برنامه هایی برای اطلاع رسانی از سوی سازمانهایی مانند صندوق کودکان سازمان ملل، وزارت بهداشت و گروههای غیردولتی انجام شده است. حدود یک سال پیش یونیسف در ایران اعلام کرد که بر اساس مطالعه‌ای که وزارت بهداشت ایران انجام داده، فقط ۱۶ درصد دختران و ۲۰ درصد پسران راه‌های مقابله با ایدز را می‌دانند؛ یعنی ۸۰ درصد آنها در این خصوص اطلاعاتی ندارند.

اگاهی رسانی درباره ایدز در کشور شما چطور است؟

علی اکبر سیاری، معاون وزارت بهداشت ایران گفته است که موج تازه بیماری ایدز در ایران در اثر انتقال از طریق رفتارهای پر خطر جنسی است و "از آنجایی که اینگونه رفتارها پنهان و گسترده هستند، نگرانی از افزایش مبتلایان به ایدز بیشتر از قبل شده است." او تاکید کرده که باید وسایل پیشگیری به طور رایگان در دسترس همگان باشد باشد.

خدمات پزشکی و درمانی برای بیماران مبتلا به ایدز در کشور شما چطور است؟

آیا امکانات پیشگیری و آموزش های لازم در این زمینه به اندازی کافی در دسترس وجود دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.