اعتراض‌های اخیر به عملکرد پلیس آمریکا؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AP

این روزها خیابان‌های نیویورک و چندین شهر آمریکا شاهد تظاهرات گسترده بوده است. معترضان، پلیس و سیستم قضایی آمریکا را به "بی عدالتی و نوعی رفتار نژادپرستانه سیستماتیک" متهم می‌کنند و خواستار تغییر قوانین برای اصلاح این وضعیت هستند.

تبرئه مامور پلیسی که به نظر می‌رسد با فشار آوردن به گلو و قفسه سینه اریک گارنر، مرد سیاهپوست نیویورکی، باعث مرگ او شد، اعتراض‌های گسترده‌ای با شعار "نمی‌توانم نفس بکشم" به راه انداخت. این آخرین جمله او پیش از مرگ بوده است.

پزشکی قانونی نیویورک گفته مرگ آقای گارنر به دلیل فشار بر قفسه سینه او در شرایطی بوده که پلیس او را بدون اجازه حرکت به طور فیزیکی روی زمین نگهداشته بود. با بالا گرفتن اعتراضات، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که یک تحقیق فدرال درباره این پرونده انجام خواهد داد.

همچنین کشته شدن مایکل براون، نوجوان سیاه‌پوست در شهر فرگوسن ایالت میسوری و نیز آکای گورلی، جوان ۲۸ ساله در محله بروکلین نیویورک با گلوله ماموران پلیس، و تبرئه پلیس از هر دو مورد، همچنان جنجال برانگیز است.

اگر ساکن آمریکا هستید، آیا شما شاهد اعتراضات اخیر بوده‌اید؟ نظر شما درباره این اتفاقات و عملکرد پلیس آمریکا چیست؟

به نظر شما آیا این حوادث و تبرئه ماموران مربوطه، مصداق و نشانه نژاد پرستی بوده است؟

شهردار نیویورک گفته که رفتار پلیس با مردم باید عوض شود و دستور داده که همه ماموران پلیس این شهر درباره شیوه برخورد بهتر و حفظ آرامش هنگام دستگیری افراد، دوره بازآموزی ببینند. همچنین قرار است روی لباس‌های آنها دوربین نصب شود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم گفته است که "آمریکایی‌های خیلی زیادی، عمیقا احساس بی‌عدالتی می‌کنند."

پیش‌تر سازمان ملل با ابراز نگرانی از تمایلات نژادپرستانه در رسیدگی به رفتار‌ پلیس آمریکا، اعلام کرده بود که این نگرانی وجود دارد که وقتی قربانیان رفتار پلیس، سیاهپوست باشند، ماموران از مجازات در امان بمانند.

به نظر شما آموزش پلیس چقدر می‌تواند از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کند؟

در حالیکه سیاه پوستان فقط ۱۳ درصد جمعیت آمریکا را شامل می شوند، ۲۸ درصد افراد بازداشت شده از سال ۲۰۱۰ میلادی و ۳۲ درصد از افرادی که در زمان دستگیری کشته شده اند، افراد سیاهپوست بوده‌اند.

همچنین طبق آمار ۴۲ درصد افرادی که در آمریکا محکوم به اعدام بوده و منتظر اجرای حکم هستند را سیاهپوستان تشکیل می دهند.

اگر شهروند آمریکا هستید، آیا شاهد بی عدالتی و تبعیض در مورد افراد سیاهپوست ساکن آمریکا بوده اید؟ اگر شاهد چنین مواردی بوده اید، علت آن را چه می دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.