درباره گزارش 'شکنجه گسترده' توسط سیا چه فکر می‌کنید؟

Image caption معترضان به شکنجه، صحنه شکنجه مظنونان را بازسازی می‌کنند

گزارش مجلس سنای آمریکا تایید کرد که ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بارها از شیوه های بسیار خشن مانند محرومیت از خواب، آبرسانی و وارد کردن غذا از راه مقعد، سیلی و کوبیدن فرد به دیوار، جای دادن بازداشتی در جعبه های کوچک، نگهداری فرد در انزوا، تهدید مدام به مرگ، تهدید به مرگ و آزار و اذیت اعضای خانواده برای بازجویی از متهمان اقدامات تروریستی استفاده کرده است.

به نظر شما چرا در کشوری مانند آمریکا که داعیه دار آزادی، عدالت و حقوق بشر است، از چنین شیوه هایی برای شکنجه و آزار مظنونان به تروریسم استفاده شده است؟

این گزارش همچنین تایید می کند که سازمان سیا بارها درباره شیوه انجام بازجویی ها به سیاستمداران دروغ گفته و اطلاعات نادرستی را برای توجیه تاثیرگذار بودن این بازجویی ها در دفاع از امنیت ملی به رسانه ها درز داده است. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هم گفته که این شیوه ها به موضع آمریکا در جهان «ضربه ای جدی» وارد کرده و تاکید کرده است که آمریکا دیگر از این شیوه ها استفاده نخواهد کرد.

به نظر شما تاثیر انتشار این گزارش در داخل آمریکا، و تبعاتی که از نظر بین المللی بر وجهه آمریکا خواهد داشت چیست؟

رییس سی آی ای در زمان اجرای این شکنجه ها اما یافته های این گزارش را رد کرده و گفته است برنامه بازجویی های خشن به دستگیری رهبران القاعده و حذف آنها از میدان جنگ با آمریکا منجر شده است و «جان هزاران آمریکایی را نجات داده است.

به نظر شما آیا در مواردی مانند دفاع از امنیت ملی، کشورها مجاز به شکنجه دادن افراد در مظان اتهام هستند؟

چه اقداماتی ممکن است از تکرار شدن این شیوه های خشونت آمیز با جلوگیری کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.