خدمت سربازی باید اجباری باشد یا اختیاری؟

حق نشر عکس AP

ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده است که مشمولان غایب می‌توانند در طول سال ۱۳۹۴ در داخل و خارج از ایران با پرداخت جریمه‌ای بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان از خدمت سربازی معاف شوند.

جانشین فرمانده اداره منابع انسانی این ستاد گفته که میزان جریمه بر اساس محل زندگی (داخل یا خارج از کشور)، مدرک تحصیلی و مدت غیبت تعیین می شود، اما جزئیات آن قرار است توسط وزارت دفاع تهیه و پس از تأیید ستاد کل نیروهای مسلح، به تصویب هیئت وزیران برسد.

نظر شما درباره اینگونه معافیت از سربازی چیست؟ آیا این شرایط، شامل حال شما یا اعضای خانواده شما می شود؟ اگر شما هم از مشمولان غایب واجد این شرایط هستید، آیا پرداخت جریمه 20 تا 50 میلیون تومانی برایتان مقدور است؟

این خبر درحالی اعلام می شود که اخیراً در ایران اعلام شده که مدت خدمت سربازی، از 18 تا 21 ماه، به 20 ماه افزایش می یابد. این تحولات، بار دیگر موضوع خرید سربازی را بر سر زبان‌ها انداخته است. در سالهای 1378 و 79 خورشیدی و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، خرید سربازی برای یک مدت محدود آزاد شد و 360 هزار نفر از این امکان استفاده کردند.

در ایران، نظرات مختلفی درباره سربازی وجود دارد. عده ای معتقدند "سربازی پسر را مرد می‌کند" و گذراندن این دوره، برای آماده شدن پسران برای سختی های زندگی لازم است. اما بعضی ها هم دوره سربازی را باعث اتلاف وقت و عقب افتادن پسران از زندگی می دانند.

شما درباره سربازی چه نظری دارید؟ اگر سربازی را گذرانده اید، فکر می کنید این دوره، چه تاثیری بر زندگی شما گذاشته است؟ اگر هنوز سربازی را پشت سر نگذاشته اید، چه تصوری از خدمت سربازی دارید و فکر می کنید خدمت سربازی، شما را برای زندگی آماده تر می کند، یا باعث اتلاف وقت تان می شود؟

ایران از جمله کشورهایی است که خدمت سربازی در آن اجباری است. اما در بسیاری از کشورها، از جمله آمریکای شمالی، بیشتر کشورهای اروپایی و برخی همسایه های ایران، مانند افغانستان، پاکستان و عراق، به جای سربازی اجباری، از ارتش حرفه ای استفاده می شود. در ایران هم، بحث ارتش حرفه ای و حذف خدمت اجباری، هر از چندی بالا می گیرد. این طرح به طور جدی در سال 1387 در مجلس شورای اسلامی هم مطرح شد.

شما فکر می کنید کدام سیستم برای ایران مناسب است؟ ارتش حرفه ای، یا دوره خدمت اجباری؟ هر کدام چه خوبی یا یا بدی هایی دارد؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.