تجربه‌ها و مشاهدات شما از 'طرح ساماندهی' مهاجران افغان در ایران

حق نشر عکس ISNA

ایران و افغانستان توافق کرده اند که مجوز اقامت ۴۵۰ هزار نفر از افغان‌های مشمول "طرح ساماندهی" در ایران، به مدت شش ماه تمدید شود و دولت افغانستان در مقابل، تعهد کرده که "برنامه‌های خود برای بازگشت این گروه از اتباع خود را ظرف مدت ۲ ماه در کمیته مشترکی" ارائه کند.

اگر مهاجر ساکن ایران هستید، تجربه شما از "طرح ساماندهی اتباع افغان" چیست؟

پیشتر رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران اعلام کرده بود که مهلت ثبت نام اتباع خارجی در آذر ماه تمام می شود و از ابتدای دی ماه کسانی را که مدارک قانونی برای اقامت نداشته باشند، دستگیر می کند. این افراد به کشور خود برگردانده و حتی ممنوع الورود به ایران می شوند."

آیا گرفتن مجوز اقامت قانونی در ایران برای شما به عنوان یک مهاجر افغان آسان بوده است؟

بحث برخورد با این مهاجران و بازگرداندن آنها به افغانستان، در سال‌های اخیر، همیشه مطرح بوده و طرح‌های مختلفی از سوی وزارت کشور ایران با همکاری سازمان ملل متحد در زمینه بازگرداندن پناهجویان و مهاجران افغان در ایران اجرا شده است.

مهاجران غیرقانونی در بیشتر کشورهای جهان با محدودیت کار و زندگی، بازداشت و حتی استرداد به کشور خودشان رو به رو می‌شوند.

به گفته محمدمهدی مطهری امان، رئیس برنامه ریزی وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان افغانستان، در ده سال اخیر بیش از ۵.۷ میلیون نفر از مهاجران افغان به این کشور بازگشته‌اند، ولی همچنان ۵ میلیون مهاجر افغان تنها در کشورهای ایران و پاکستان "در شرایط نگرانی و انتظار" روزگار می گذرانند. به گفته این مقام دولت افغانستان، از این رقم ۲.۴ میلیون فاقد مدرک و اسناد اقامتی کشور میزبان هستند و در معرض اخراج قرار دارند.

انتظار دارید دولت افغانستان چه کارهایی برای فراهم کردن زمینه بازگشت افغان‌های ساکن ایران انجام دهد؟

اگر زمینه و امکانات بازگشت فراهم شود، آیا خود شما حاضر به بازگشت به افغانستان هستید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.