نگاه شما به گروگان‌گیری در شهر سیدنی

حق نشر عکس Getty

به گفته پلیس استرالیا، گروگان‌گیر سیدنی یک پناهنده ایرانی به نام محمد حسن منطقی بروجردی بود که نام خود را به هارون مونس تغییر داده و به "شیخ هارون" شهرت داشت. او به دست داشتن در قتل همسر سابقش متهم و با وثیقه آزاد بود. او همچنین چند سال پیش به دلیل فرستادن نامه های توهین آمیز برای اعضای خانواده سربازان استرالیایی که در افغانستان کشته شده بودند، محکوم شده بود و با حدود ۴۰ اتهام تعرض جنسی نیز روبرو بود.

شما چطور به حادثه گروگان‌گیری در شهر سیدنی استرالیا و ریشه‌های آن نگاه می‌کنید؟

آیا ایرانی‌ بودن فرد گروگان‌گیر تأثیری بر نگاه و حس شما در مورد این حادثه داشته است؟

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، "با ابراز تعجب از انتشار اخبار غیر دقیق و ناقص" در مورد فرد گروگانگیر، گفته است که "سوابق و شرایط روحی - روانی این فرد که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، بارها با مقامات استرالیایی مطرح و وضعیت وی برای مسئولان ذیربط آن کشور کاملا روشن بود."

به نظر شما آیا گروگان‌گیری توسط یک ایرانی در استرالیا تأثیری بر نگاه جامعه میزبان به ایرانی‌های ساکن استرالیا یا سایر ایرانی‌هایی که در خارج از کشور خود زندگی می‌کنند، خواهد گذاشت؟

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین ضمن محکوم کردن این واقعه، گفته است: "توسل به شیوه‌های ضد انسانی و ایجاد رعب و وحشت به نام دین رحمانی اسلام تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست."

فکر می‌کنید آیا این گروگان‌گیری و نمایش پرچمی مشابه پرچم گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌تواند به اسلام‌هراسی در غرب دامن بزند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.