همکاری افغانستان و پاکستان در مبارزه با طالبان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

ژنرال راحیل شریف، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان یک روز بعد از حمله تروریستی به یک مدرسه در این کشور هفته پیش به همراه هیاتی به افغانستان رفت و با اشرف غنی دیدار کرد. براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، هدف از این سفر تقویت روند مبارزه مشترک دو کشور علیه تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان، پاکستان و منطقه اعلام شده است.

آقای غنی گفته است: « زمان آن فرا رسیده که افغانستان و پاکستان با صداقت و موثریت، مشترکا علیه تروریسم و افراط‌گرایی، اقدامات موثر و مشترک نمایند.»

آیا به مبارزه مشترک افغانستان و پاکستان با تروریسم خوشبین هستید؟شما فکر می‌‎کنید دو طرف در زمینه این همکاری حسن نیست و صداقت دارند؟

در حمله هفته پیش طالبان به یک مدرسه در پاکستان که اکثر دانش آموزانش از خانواده های نظامی بودند، بیش از 132 کودک کشته شدند. حمله‌های انتحاری در ماه‌های اخیر در کابل هم افزایش یافته است که منجر به مرگ ده‌ها نفر شده است. سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان به تازگی در مورد عوامل ناامنی‌های اخیر گفته است که در اطراف شهر کابل ۱۰۷ مرکز تروریستی فعال است و ۱۰۳ گروه مسلح غیرقانونی در این شهر حضور دارند.

به نظر شما افغانستان و پاکستان چگونه می‌توانند با افراط‌گرایی و خشونت ناشی از آن مبارزه کنند؟فکر می‌کنید مبارزه مشترک افغانستان و پاکستان علیه افراطی گرایی، بر ناامنی‌های روز افزون اخیر در افغانستان هم تاثیر بگذارد؟

خیلی از مردم افغانستان و کارشناسان معتقدند راه رسیدن به آرامش و پایان جنگ در افغانستان صلح با طالبان است. دولت افغانستان سالهاست که سعی می کند با طالبان صلح کند. دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری پیش افغانستان بارها با طالبان وارد مذاکره شد. اشرف غنی هم که میراث‌دار پرونده ناکام صلح در دولت پیشین است، به دنبال مذاکره با طالبان و دستیابی به صلح است.

به نظر شما مبارزه مشترک افغانستان و پاکستان علیه افراطی‌گرایی بر تلاش‌های سیاسی افغانستان برای صلح با طالبان چه تاثیری خواهد گذاشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.