تقلب‌های علمی در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس BBC World Service

گزارشی که اخیرا در وبسایت نشریه ساینس منتشر شده نشان می‌دهد بیش از پانزده درصد پژوهشگران ایرانی که مقالات خود را در پایگاه مقالات علمی آرکایو ( arxiv) منتشر کرده‌اند، در تنظیم و نوشتن این مقاله‌ها تقلب کرده‌اند. این پایگاه میزبان مقالات علوم محض و علوم کامپیوتر است که پژوهشگران پیش از انتشار مقاله در مجلات تخصصی، مقالات‌شان را در آنجا قرار می‌دهند تا از نظر همکاران خود بهره‌مند شوند.

آیا شما هم مشاهده‌ای از تقلب در مقالات علمی و پژوهشی توسط پژوهشگران ایرانی دارید؟

ایران و پاکستان در این زمینه جایگاهی مشابه دارند و ترکیه و عربستان سعودی تا حدودی عملکردی بهتر از این دو کشور داشته‌اند.

فکر می کنید چرا حجم این گونه تقلب‌های علمی در ایران بالاست؟ به نظر شما چطور می شود روند تقلب در مقالات پژوهشی را در ایران کاهش داد؟

نحوه نوشتن مقاله‌های علمی و معیارهای تقلب علمی، در بیشتر دانشگاه‌های دنیا به دانشجویان همه رشته‌ها داده آموزش داده می‌شود. در اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا، تقلب علمی حتی در سطح مقالات دانشجویی می‌تواند منجر به بی‌اعتباری علمی برای افراد شود.

آیا چنین آموزش‌هایی برای جلوگیری از تقلب علمی در دانشگاه‌های ایران وجود دارد؟فکر می‌کنید انتشار چنین گزارش‌هایی، چه تاثیری بر وضعیت پژوهشگران ایرانی و میزان تقلب در جامعه علمی ایران خواهد داشت؟

فروش پایان نامه‌های دانشجویی، تخلف دیگری است که در سال‌های اخیر شایع شده و به طور علنی نوشتن پایان‌نامه‌های دانشگاهی برای دیگران تبلیغ و تشویق می‌شود.

چه مشاهداتی در این زمینه دارید؟

به نظر شما این گونه تقلب‌های علمی، از مقاله‌های پژوهشی گرفته تا پایان‌نامه‌های فروشی، چه تاثیری بر کیفیت علمی دانشگاه‌های ایران خواهد گذاشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.