ارائه خدمات "حفاظت شخصی" در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

طبق اعلام پلیس ایران، شهروندان در صورت تمایل می‌توانند برای امنیت بیشتر، از خدمات موسسات حفاظتی همچون نگهبان اماکن، شبگرد، محافظ شخصی (بادیگارد)، مراقبت از گردشگران و حفاظت از جابجایی اشیا گران‌قیمت استفاده کنند.

فرمانده پلیس ایران تاکید کرده که برقراری امنیت عمومی کماکان بر عهده کلانتری‌ها است اما "اگر مردم برای افزایش امنیت خودشان بخواهند هزینه کنند، حتماً از این ظرفیت استفاده کنند." این موسسات حفاظتی زیر نظر نیروی انتظامی فعالیت می‌کنند.

وضع امنیت در محل زندگی شما چگونه است؟ آیا در شهر شما برای تامین امنیت به محافظ خصوصی نیاز است؟

در مقررات تاسیس این شرکت های خدماتی آمده که در شرایط مساوی، اولویت کار در این موسسات با "ایثارگران، رزمندگان، بسیجیان فعال و بازنشستگان انتظامی، نظامی و امنیتی و فرزندان آنها" است. این موسسات می‌توانند خدماتی نظیر "نصب تجهیزات مراقبتی، ارائه مشاوره و واگذاری تجهیزات دفاع شخصی" هم ارائه دهند.

به نظر شما نظارت بر فعالیت این موسسات و خدمات آنها به چه صورت باید صورت گیرد؟

بنابر گزارش ها، نیروی انتظامی در مواردی نیروی محافظ در اختیار درخواست‌کننده می گذارد و در ازای هر نیروی محافظ برای هر بار خدمات، یک میلیون تومان می گیرد که این افراد به بی سیم و تجهیزات دفاع شخصی مثل اسپری فلفل، پاتوم و دستبند مجهز هستند. اگر درخواست کننده نیاز به محافظ مجهز به سلاح گرم داشته باشد، هزینه آن دو میلیون تومان است.

آیا استخدام کردن محافظ خصوصی راه مناسبی برای حفظ امنیت است؟ در مورد هزینه‌های خدمات امنیتی چه فکر می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.