در جامعه شما چقدر فقر دیده می‌شود؟

حق نشر عکس Getty

کاهش فقر مفرط و گرسنگی در جهان یکی از اهداف اولیه توسعه هزاره سازمان ملل متحد تعیین شده است. بر اساس این اهداف تا سال ۲۰۱۵، فقر مفرط در جهان باید ۵۰ درصد کمتر از میزان آن در سال ۲۰۰۰ میلادی شود. سازمان ملل متحد، فقر مفرط را به معنای عدم دسترسی به نیازهای اولیه انسانی از جمله آب آشامیدنی سالم، سیستم فاضلاب، بهداشت و سلامتی، مسکن، آموزش و دسترسی به اطلاعات تعریف کرده است.

در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید چقدر فقر دیده می‌شود؟

فقر در جامعه شما در سال های اخیر، رو به کاهش بوده یا اینکه افزایش پیدا کرده است؟

گزارش تازه‌ای در بریتانیا نشان می‌دهد حدود یک میلیون نفر در این کشور به دلیل فقر، حتی قادر به تهیه غذا نیستند. بر اساس این گزارش که پارلمان برتیانیا آن را منتشر کرده، بیکاری و تاخیر در دریافت کمک‌های دولتی از دلایل اصلی فقیر شدن افراد عنوان شده است. این آمار بسیاری را در بریتانیا شوکه کرده است.

بانک جهانی درآمد زیر یک دلار و بیست و پنج سنت در روز را به عنوان خط فقر تعیین کرده است.

در ایران از سال ۱۳۹۰ خورشیدی خط فقر اعلام نشده اما حسین راغفر، تحلیلگر اقتصادی به خبرآنلاین گفته است که محاسبات بر مبنای آمارهای رسمی نشان می‌دهد شاخص فقر در سال ۹۳ و در تهران برای یک خانواده ۵ نفری ماهانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در کمترین مقدار برای یک خانواده ۵ نفری در یک روستا حدود یک میلیون تومان است.

شما چه راهکارهایی برای مقابله با فقر و کاهش آن در جامعه تان پیشنهاد می‌کنید؟

آیا کمک‌های مردمی، خانوادگی و خیریه ها راه حل موثری در مبارزه با فقر است یا دولت‌ها باید در سطح داخلی و بین المللی برای ریشه کن کردن فقر برنامه ریزی کنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.