مراسم کریسمس، مشاهدات شما

حق نشر عکس Mehr

بسیاری از مسیحیان جهان از جمله آسوری‌های ایران روز چهارم دی (۲۵ دسامبر) را به عنوان روز کریسمس جشن می‌گیرند. اما ارمنی‌هایی که کاتولیک نیستند جشن تولد حضرت مسیح را روز ۱۵ دی (۶ ژانویه) برگزار می‌کنند. بعضی از خیابان‌های شهرهای بزرگ در ایران چند روز مانده به روز کریسمس رنگ و بوی جشن می‌گیرند و مغازه‌ها وسایل جشن مانند درخت کریسمس می‌فروشند. خیلی از مسیحیان هم برای نیایش به کلیسا می‌روند.

اگر از آسوریان و کاتولیک های ایرانی هستید، کریسمس را چطور جشن می‌گیرید؟ آیا به راحتی توانسته‌اید وسایل جشن روز کریسمس را تهیه کنید؟

آیا برای برگزاری آیین‌های مذهبی خود، محدودیت‌هایی هم دارید؟

با اینکه جشن کریسمس ریشه مذهبی دارد اما خیلی‌ها که مسیحی نیستند در کشورهای مختلف کریسمس را جشن می‌گیرند. در سال‌های اخیر هم جشن کریسمس در بین شماری از غیر مسیحیان در ایران رایج شده است.

آیا شما هم کریسمس را با اینکه مسیحی نیستید،‌ جشن می‌گیرید؟

مشاهده شما از برگزاری مراسم و آیین‌های مذهبی مسیحیان در جایی که زندگی می‌کنید چیست؟‌

برخی از ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می کنند، در مناسبت‌های کشور میزبانشان شرکت می‌کنند و به عنوان مثال کریسمس و سال نوی میلادی را جشن می گیرند، اما برخی اعتقاد دارند جشن گرفتن مناسبت‌های کشور میزبان خودبیگانگی، غرب زدگی یا دور افتادن از ریشه‌هاست.

اگر شما خارج از ایران زندگی می کنید، جزو کدام دسته هستید؟‌ آیا به نظر شما مشارکت در سنت‌های کشور میزبان، مثلا جشن گرفتن کریسمس، نشان از دور شدن از هویت ایرانی یا خودبیگانگی است؟ آیا فکر می‌کنید بهتر است برای همزیستی در جامعه میزبان از رسوم آن جامعه استقبال کرد؟

شما می توانید تصاویر خود را از مراسم کریسمس و سال نو میلادی در ایران برای ما ایمیل کنید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.