درباره رویکرد جدید آمریکا در مبارزه با طالبان چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس NA

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، می گوید ایالات متحده از آغاز سال نو میلادی، اعضای گروه طالبان را تنها در صورتی هدف خواهد گرفت که امنیت آمریکا را مستقیماً تهدید کنند.

سخنگوی پنتاگون در یک نشست خبری گفت اینکه فردی عضو گروه طالبان باشد، به تنهایی باعث نمی شود که آمریکا علیه او اقدام کند. او به طور مشخص، درباره ملا عمر، رهبر طالبان، که آمریکا برای کمک به بازداشت یا کشتن او جایزه تعیین کرده، گفت "به عنوان رهبر شناخته شده طالبانی که هنوز هم دست به اقداماتی می‌زنند که امنیت ما و متحدان ما را به خطر می‌اندازند، همچنان می‌تواند هدف عملیات نظامی آمریکا باشد."

شما درباره رویکرد جدید پنتاگون درباره طالبان چه فکر می کنید؟ به نظر شما این موضع، بر امنیت شکننده افغانستان و تلاش های صلح در این کشور چه تاثیری خواهد گذاشت؟

دولت افغانستان، واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده، اما سخنگوی ریاست جمهوری این کشور در دوره حامد کرزی، در مقاله ای که برای بی‌بی‌سی نوشته، گفته است "در ۱۳ سال گذشته، هیچگاه ملا عمر هدف اصلی جنگ آمریکا نبوده است. آدرس دقیق و مخفیگاه ملاعمر، از قبل برای آمریکا معلوم بود، اما نیروهای آمریکایی هیچگاه اقدامی برای از بین بردن و یا گرفتن او نکردند."

سخنگوی حامد کرزی درحالی از موضع اخیر پنتاگون درباره طالبان انتقاد می کند که بسیاری در افغانستان معتقدند که سیاست های حکومت آقای کرزی دربرابر طالبان، از جمله آزاد کردن شماری از رهبران آنها از زندان، مخالفت با عملیات شبانه نیروهای ائتلاف "برادران ناراضی" خواندن طالبان، عملاً در کم کردن فشارها بر این گروه نقش داشته است.

به نظر شما رویکرد آمریکا در قوت گرفتن مجدد طالبان در سال های اخیر نقش داشته، یا سیاست های حکومت آقای کرزی؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.