افزایش حملات به رهبران جنبش سبز در آستانه ۹ دی؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

در آستانه نهم دی ماه و هم‌زمان با افزایش حملات و اتهامات بعضی از مقام‌ها و رسانه‌های حکومت ایران به رهبران درحصر اعتراض‌های انتخابات سال ۱۳۸۸، سخنان تازه ای از میرحسین موسوی، یکی از رهبران معترضان منتشر شده است. آقای موسوی گفته برانداز نیست و برانداز را کسانی دانسته که فسادهای کلان در ایران ایجاد کرده‌اند. هم‌زمان، خانواده مهدی کروبی، دیگر رهبر معترضان هم در واکنش به این حملات با صدور بیانیه‌ای ادعای تفهیم اتهام رهبران معترضان را رد کرده‌اند.

شما درباره واکنش میرحسین موسوی و خانواده مهدی کروبی به این اتهامات و حملات چه فکر می‌کنید؟

به نظر شما چرا برای رهبران اعتراض‌های انتخابات ۱۳۸۸ دادگاه تشکیل نمی‌شود و بعد از چهار سال هنوز در حصر خانگی هستند؟

با نزدیک شدن به پنجمین سالگرد تجمع ۹ دی با هدف پایان دادن به اعتراض‌های انتخاباتی، رسانه‌های حکومتی ایران با انتشار گسترده مقالات و گفت‌وگوهایی با مقامات، روایت‌های خود را از این اعتراض‌ها ارائه داده‌ و اتهامات سنگینی را به میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی وارد کرده‌اند. هفته‌نامه صبح صادق وابسته به اداره سیاسی سپاه پاسداران نوشته است موسوی و کروبی نه به دلیل اعتراض به انتخابات سال ۸۸، بلکه به دلیل «برنامه جدیدی که برای ادامه دادن بهار عربی در ایران داشته‌اند»، محصور شده‌اند. در همین رابطه مهدی طائب٬ رئیس قرارگاه عمار گفته است که شورای عالی امنیت ملی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «باغی» می‌داند. باغی مفهومی فقهی است و به کسی گفته می‌شود که بیعت خود با پیشوای «معصوم» را شکسته و از اطاعت وی بیرون رفته باشد.

فکر می‌کنید دلیل شدت یافتن حملات رسانه‌ها و چهره‌های اصولگرا به رهبران جنبش سبز چیست؟

در کنار موج تازه حملات به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، خبرگزاری‌ها از راه‌اندازی کاروان‌هایی به‌منظور روایت وقایع سال ۸۸ خبر داده‌اند. این کاروان‌ها، به گفته مدیر اجرایی آنها شروعی بر «تدوین تاریخ شفاهی فتنه سال هشتاد و هشت» هستند.

به نظر شما اهمیت بازخوانی وقایع سال ۸۸ چیست؟ تاثیر تجمع ۹ دی را بر رویدادهای سال ۸۸ چه می‌دانید؟

فکر می‌کنید در پنجمین سالگرد تجمع ۹ دی، برگزاری بزرگداشت‌ این روز چه اهمیتی برای حکومت ایران دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.