درباره برکناری دسته‌جمعی مقام‌های محلی هرات چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس arg
Image caption اشرف غنی در سفر به هرات، ده‌ها مقام محلی را برکنار کرد - عکس از ریاست جمهوری افغانستان

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، هفته گذشته در سفر یک روزه به ولایت هرات، ده‌ها مقام محلی، از جمله مسئولان ادارات امنیتی این ولایت را از کار برکنار کرد، بدون اینکه جایگزینی برای آنها معرفی کند.

آقای غنی که برای بررسی مشکلات روز افزون هرات، به این ولایت رفته بود، گفت بررسی‌های هیات اعزامی او به هرات نشان می‌دهد که نبود امنیت و حکومت‌داری خوب، از مشکلات اصلی در هرات است و او برای حل این مشکل فوراً اقدام کرده است.

نظر شما درباره برکناری دسته‌جمعی مقام‌های محلی ولایت هرات چیست؟ آیا هرات نیاز به این خانه تکانی گسترده داشت؟ فکر می‌کنید این تغییرات، چه تاثیری بر وضعیت امنیتی هرات خواهد گذاشت؟

هرات در غرب افغانستان که با دو کشور ایران و ترکمنستان مرز مشترک دارد، در نخستین سال‌های پس از سقوط طالبان، از ولایت های نسبتاً امن و مرفه این کشور به شمار می‌آمد. اسماعیل خان، والی قدرتمند هرات در آن سال‌ها، با صرف بخش زیادی از درآمدهای گمرکی در خود هرات، سعی داشت این ولایت را به قطب صنعتی و اقتصادی کشور تبدیل کند. اسماعیل خان در ماه سپتامبر ۲۰۰۴ از ولایت هرات برکنار شد و یک سال بعد، به عنوان وزیر انرژی و آب، وارد کابینه حامد کرزی شد. هرات از آن زمان به بعد، تاکنون ۵ والی داشته است که واپسین آنها، فضل‌الله وحیدی، اخیراً برکنار شد.

در سال‌های اخیر، افزایش ناامنی، آدم‌ربایی و ترور، باعث نگرانی مردم ولایت هرات شده و به فرار سرمایه‌گذاران و کاهش فعالیت‌های اقتصادی و انجامیده است.

به نظر شما علت افزایش ناامنی ها در هرات چیست؟ از نگاه شما، وضعیت هرات در سال‌های اخیر چه تفاوت‌هایی کرده است؟

انتظار شما از مقام‌ها در مرکز، به ویژه رهبران دولت وحدت ملی چیست؟ فکر می‌کنید هرات به چه طرح‌های عمرانی نیاز دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.