کودکان کار در ایران؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس KHOUZNEWS

اخیرا شماری از چهره‌های سرشناس در ایران، برای جلب توجه به وضعیت کودکان کار، به میان آنها رفته و با آنها سلفی گرفته‌اند و در مواردی هم در کار به آنها کمک کرده و با آنها در کارهایی مانند پاک کردن شیشه ماشین‌ها یا گل‌فروشی مشارکت کرده‌اند. این موضوع، در کنار نقدهایی که به آن شده، بار دیگر توجه‌ها را به معضل کار کودکان در ایران جلب کرده است.

وضعیت کودکان کار در ایران از نگاه شما چگونه است؟

در شهری که شما زندگی می‌کنید، آیا شمار کودکان کارگر نسبت به گذشته بیشتر شده است؟ اگر زیاد شده، فکر می کنید علت آن چه بوده است؟

فعالان حقوق کودکان، کار کودک را "تجاوز به حقوق اساسی" آنها می‌دانند و از وجود این پدیده در یک جامعه با اصطلاحاتی چون "فاجعه بزرگ انسانی" یاد می‌کنند که علاوه بر تاثیر منفی بر رشد جسمی کودکان، آنها را گرفتار انواع و اقسام افسردگی‌ها، اضطراب‌ها و نگرانی‌هایی می‌کند که هیچ تناسبی با سن و سال آنها ندارد.

ایران در سال ١٣٧٠ کنوانسیون جهانی حقوق کودک را امضا کرده است. این کنوانسیون و همین طور کنوانسیون 'حداقل سن کار کودک' مصوب سازمان ملل متحد، دولت‌های عضو را موظف کرده است با هرگونه سواستفاده و بهره‌کشی اقتصادی از کودکان مقابله کرده و زمینه‌های مناسب برای رشد جسمی، روانی و اجتماعی آنها را فراهم کنند.

فکر می‌کنید چگونه می‌توان به کودکان کار و خانواده‌های آنها کمک کرد که دیگر نیازی به کار کردن کودکان‌شان نداشته باشند؟دولت و مردم هر یک چه نقشی در این میان دارند؟

به نظر شما چهره‌های سرشناس، مثل هنرمندان و هنرپیشگان چه کمکی می‌توانند در این زمینه کنند؟

به تازگی کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که قاچاق کودکان از افغانستان به ایران در مقایسه با سال گذشته ده درصد افزایش پیدا کرده و مسئولان کمیسیون حقوق بشر در هرات از آنچه که "قاچاق سیستماتیک کودکان به ایران" نامیده ابراز نگرانی کرده است. به گفته آنها در نه ماه سال جاری، هشت هزار کودک از ایران خارج و به افغانستان بازگردانده شده‌اند. بسیاری از این کودکان به بهانه‌های مختلف از جمله فراهم سازی زمینه اشتغال و کار، به ایران "قاچاق می‌شوند."

مشاهدات شما از وضعیت کار کودکان افغان در ایران چگونه است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.