کشتن حیوانات ولگرد و حیوان آزاری در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس Mehr

بر اساس گزارش‌های منابع خبری در ایران، شهرداری رشت چند شب پیش سگ‌های ولگرد را در دوازده خیابان اصلی این شهر با استفاده از گلوله و تفنگ کشت. سایت گیلان امروز ادعا می‌کند تعدادی از سگ‌ها در جا کشته نشدند و بعد از چند ساعت درد کشیدن بر اثر خونریزی جان دادند.

اگر ساکن رشت هستید، آیا شما مشاهده‌ای از این مساله داشته‌اید؟

شهرداری‌های شهرهای مختلف ایران در موارد زیادی سگ‌های ولگرد را کشته‌اند. در بسیاری از کشورهای جهان هم مسئولان به دلایل متفاوت گاهی مجبور به کشتار دسته‌ای از حیوانات می‌شوند، مانند انگلستان که دولتش سال گذشته دستور به کشتن بیش از هزار گورکن داد به امید اینکه از انتقال بیماری به دام‌ها جلوگیری کند.

طرفداران حقوق حیوانات مخالف این گونه برخوردها با حیوانات هستند اما مسئولان معتقدند برای برقراری امنیت و جلوگیری از گسترش بیماری باید حیوانات ولگرد را کشت.

به نظر شما مسئولان چطور می‌توانند جلوی افزایش جمعیت حیوانات ولگرد مانند سگ‌ها را بگیرند؟ آیا شما با کشتن حیوانات ولگرد موافقید؟‌

شکارغیر قانونی حیوانات موضوع دیگری است که طرفداران محیط زیست و فعالان حقوق حیوانات با آن مخالفند. بسیاری از حیواناتی که در ایران در خطر انقراض قرار دارند مانند یوزپلنگ و خرس سیاه آسیایی در سال‌های گذشته شکار شده‌اند و هر سال هزاران پرنده مهاجر با گونه‌های متفاوت در فریدون‌کنار شکار می‌شوند و تعداد آنها کمتر می‌شود. در کنار این اخبار البته خبرهایی هم منتشر شده است که عده‌ای شکارچی برای حفظ گونه‌های مختلف حیوانی در یک مراسم نمادین تفنگ های خود را شکسته‌اند، مانند ۴۰ شکارچی در مازندران که امسال اعلام کردند که دیگر دست به تفنگ نمی‌زنند.

به نظر شما مسئولان محیط زیست چگونه باید از شکار غیرقانونی حیوانات در ایران جلوگیری کنند؟

به نظر شما با آگاهی دادن به مردم و شکارچیان می‌توان جلوی شکار غیرقانونی حیوانات را گرفت؟

چند سالیست که پلیس ایران برخورد با «سگ گردانی» را در دستور کارش قرار داده است. احمدرضا رادان که سال گذشته جانشین فرمانده پلیس ایران بود، گفته بود "حمل حیوانات در داخل خودرویی که انسان در آن حضور دارد ممنوع است. اجازه نمی‌دهیم عده‌ای در خیابان‌ها با سگ گردانی و حمل حیوان در خودرو، خودشان و سگ‌شان را به نمایش عمومی بگذارند. " مجلس ایران هم طرحی دارد که بر اساس آن «سگ‌گردانی» در شهر، معامله و نگهداری آن در خانه 74 ضربه شلاق و یا جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون تومان خواهد داشت و سگ توسط پلیس ضبط می‌شود.

آیا شما شاهد برخورد پلیس با کسی که سگ خانگی داشته است بوده‌اید؟ تجربه شما از این برخورد چه بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.