آیا با مشارکت سیاسی طالبان در دولت افغانستان موافقید؟

حق نشر عکس Arg

بی‌بی‌سی دریافته است که گروه طالبان خواست محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان را مبنی بر اشتراک در کابینه دولت وحدت ملی رد کرده‌اند. پیش‌تر دیوید لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی، به نقل از یک منبع نزدیک به آقای اشرف غنی، از پیشنهاد پست‌های وزارت توسعه دهات و روستاها، حج و اوقاف و وزارت سرحدات به گروه طالبان خبر داده بود. این در حالی است که سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته که بحث پیشنهاد وزارتخانه‌ها به گروه طالبان بی اساس است.

آیا با شریک کردن گروه طالبان در دولت افغانستان موافقید؟

مشارکت سیاسی طالبان در ساختار قدرت چه خوبی‌ها و چه بدی‌هایی دارد؟

معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح در افغانستان گفته که بحث گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت مساله‌ای جداگانه است. به گفته او هر زمانی که گروه طالبان با دولت افغانستان به توافق رسیدند "آن وقت در نظر گرفتن جا برای آنها در کابینه کار آسانی است."

یک منبع نزدیک به رهبری گروه طالبان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که موافقتنامه‌های امنیتی که دولت وحدت ملی با کشورهای خارجی امضا کرده است و بر مبنای آن، شماری از نیروهای خارجی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند، از موانع بزرگ بر سر راه مذاکرات صلح است. از جمله خواسته های دیگر طالبان موضوع تغییر در قانون اساسی افغانستان و تضمین مصونیت اعضای این گروه قبل از آغاز مذاکرات بر سر اشتراک در دولت وحدت ملی است.

به نظر شما چه شرایطی باید برای مشارکت سیاسی طالبان فراهم شود؟

آیا مشارکت سیاسی طالبان راه خوبی برای مقابله با حملات مسلحانه و نظامی این گروه است؟

از چه راهی می‌توان حملات طالبان را متوقف کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.