وحدت شیعه و سنی در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس khamenei.ir

همزمان با پایان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران که به موضوع وحدت شیعه و سنی اختصاص دارد، نیروی انتظامی از برگزاری نماز جمعه سنی‌ها در نمازخانه مرکزی اهل سنت تهران در محله پونک جلوگیری کرد. قرار بود نماز جماعت به امامت مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، برگزار شود.

اگر از سنی های ایران هستید، چه آزادی ها و چه مشکلاتی دارید؟

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در کنفرانس وحدت اسلامی گفته بود: "باید از همان کتاب‌های دوره دبستان به فرزندانمان بیاموزیم که یکدیگر را به رسمیت بشناسند و مذاهب مختلف را به عنوان شاخه‌های یک درخت واحد ببینند و این دیدگاه را به دانشگاه‌‌ها، حوزه‌ها و مدارس دینی نیز نشر دهیم."

به گفته آقای روحانی، "اگر تعدادی از مذاهب را در مسیر اهداف و تعداد دیگری از مذاهب را در مسیر معکوس و به سمت دوری از هدف تلقی کنیم، وحدت حاصل نخواهد شد."

درباره سخنان آقای روحانی چه فکر می‌کنید؟ در حال حاضر، وضعیت آموزش مذهبی به پیروان دیگر مذاهب اسلامی در ایران چگونه است؟

عملکرد دولت حسن روحانی را در مناطق سنی نشین به ویژه سیستان و بلوچستان چطور ارزیابی می‌کنید؟

به تازگی مولوی عبدالحمید از طرف کانون مدافعان حقوق بشر ایران جایزه "تلاشگر حقوق بشر سال ۹۳" را دریافت کرد. این جایزه به دلیل "تلاش‌های بی وقفه و پیگیرانه او برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان" به او اعطا شده است.

در بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر از مولوی عبدالحمید به خاطر "الگوسازی مناسب از زیست مسالمت آمیز توأم با فعالیت علنی و شفاف" قدردانی شده و آمده که او "با کمک و یاری رسانی به نهادهای مردمی و فعالیت های مدنی در حوزه های مختلف، از بهداشت و سلامت تا مسائل مربوط به زنان سرپرست خانوار و حتی پرونده های قضایی اهالی منطقه و درگیری‌های قومی در استان سیستان و بلوچستان، به سهم خود تلاشی مؤثر و ماندگار در گسترش کار مدنی و شکل‌گیری نهادهای مردمی داشته است."

نظرتان درباره انتخاب مولوی عبدالحمید به عنوان "تلاشگر حقوق بشر سال ۹۳" چیست؟

عملکرد رهبران مذهبی شیعه و سنی در کاهش اختلاف های مذهبی در ایران چگونه است؟ شما چه انتظاری از این رهبران دارید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.