آزادی رسانه‌ها و مطبوعات در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

دیدبان حقوق بشر که نهادی بین‌المللی و غیر دولتی‌ست، و وظیفه تحقیق و دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان را بر عهده دارد؛ در گزارشی که روز چهارشنبه، ١ بهمن/دلو (٢١ ژانویه) منتشر کرد، گفته است که "خشونت و تهدید علیه روزنامه نگاران افغانستان از سوی حکومت و نیروهای امنیتی رو به افزایش است."

در این گزارش ٤٨ صفحه‌ای که با عنوان "گزارش‌دهی را متوقف کن یا خانواده‌ات را می‌‌کشیم: تهدید علیه آزادی رسانه‌ای در افغانستان" منتشر شده، آمده است که ادامه تهاجم به روزنامه‌نگاران "دستاوردهای افغانستان در زمینه آزادی رسانه‌ای را که از سال ٢٠٠١ به دست آمده به مخاطره می‌اندازد."

بعضی تحلیلگران رسانه و مطبوعات در افغانستان معتقدند که بعد از سقوط طالبان فضا برای رشد رسانه ها باز شد اما به دلیل جنگ‌های پی‌در‌پی و قطع ارتباط میان نسل‌های گذشته و حال، امکان استفاده از تجربه‌های خبرنگاری پیشینیان کم شد. ازاین‌رو رسانه‌ها و مطبوعات به شکل مبتدی و با روش آزمون و خطا شروع به کار کردند و بسیاری از رسانه‌های افغانستان حرفه‌ای عمل نمی‌کنند. از سوی دیگر، به دلیل مشکلات اقتصادی، بسیاری از رسانه‌ها به افراد متمول یا صاحب قدرت و یا سازمان‌های مختلف خارجی و داخلی وابسته شدند که به گفته برخی تحلیلگران باعث به خطر افتادن استقلال و امنیت خبرنگاران شد.

دیدگاه‌های مختلف میان مردم، مسئولان و اقوام درباره نفس خبرنگاری و نگاه آنها به کار در رسانه هم از جمله چالش‌های کار خبرنگاری در افغانستان ذکر شده است. از جمله در سال‌های گذشته گزارش‌هایی مانند گزارش سازمان حامی رسانه‌های آزاد (نی) منتشر شده است که از قتل، آزار و توهین به تعدادی از اهالی رسانه و مطبوعات در افغانستان خبر می‌دهند.

اگر خبرنگار هستید یا در رسانه‌های افغانستان کار می‌کنید، چقدر احساس آزادی عمل و بیان می‌کنید؟ شما مانع اصلی در برابر کار رسانه‌ها و مطبوعات را چه می‌بینید؟

به نظر شما رسانه‌ها و مطبوعات افغانستان در کارشان چقدر استقلال دارند؟ فکر می‌کنید عملکرد رسانه‌های افغانستان چقدر حرفه‌ای است؟

در سال‌های گذشته بارها بحث‌هایی درباره اینکه آیا باید نظارت دولت بر رسانه‌های افغانستان باشد یا نه، در گرفته‌است. گروهی معتقدند که کنترل دولت باعث کاهش اصطکاک‌های بین دولت و رسانه می‌شود، اصطکاک‌هایی که گفته می‌شود گاه بر اثر عدم شناخت مطبوعات و رسانه‌ها از محیط، و گاه بر اثر تلاش رسانه‌ها برای یافتن جایگاه درست خود در جامعه پیش می‌آید. مخالفان نظارت دولت هم نگرانند که وضع قانون و کنترل رسانه‌ها باعث محدودیت رسانه‌ها و نقض حق آزادی بیان شود.

آیا به نظر شما دولت باید بر رسانه‌ها نظارت داشته باشد؟ اگر موافق نظارت دولت بر رسانه‌ها هستید، حد و مرز این نظارت باید چه باید که حقوق، استقلال و امنیت خبرنگاران حفظ شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian