همایش اصلاح‌طلبان پس از شش سال؛ آیا فضای سیاسی بازتر شده؟

حق نشر عکس TASNIM

بسیاری از گروه‌های اصلاح‌طلب، جلسه‌ای با عنوان " همایش سراسری اصلاح‌طلبان" برگزار کرده‌اند. این جلسه فراگیرترین جلسه اصلاح طلبان در شش سال گذشته بوده است.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران و رهبر عمده اصلاح‌طلبان، به عنوان سخنران اصلی دعوت شده بود، اما در این جلسه شرکت نداشته و برای آن پیامی فرستاده است. آقای خاتمی در پیام خود ابراز امیدواری کرده است که در دولت حسن روحانی زمینه برای فعالیت‌های سیاسی گروه‌های مختلف فراهم شود.

نظر شما درباره برگزاری جلسه اصلاح طلبان پس از شش سال چیست؟ آیا به نظر شما فضای فعالیت سیاسی در ایران بازتر شده است؟ آیا امیدوار هستید که در دولت حسن روحانی زمینه برای فعالیت‌‌های سیاسی گروه‌های مختلف، خصوصا اصلاح‌طلبان، فراهم شود؟

محمدرضا عارف، که در دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی معاون اول او بود، در این جلسه گفت: "برنامه ما در سال آینده پیروزی در انتخابات مجلس است. اگر مشارکت مردم در انتخابات سال آینده مجلس بالای ۵۰ درصد باشد قطعا پیروزی از آن اصلاح‌طلبان خواهد بود."

هفته گذشته نیز شماری از گروه‌های محافظه‌کار جلسه‌ای برگزار کردند که آنان نیز پیروزی در انتخابات آینده مجلس را برنامه خود اعلام کردند.

شما شانس اصلاح طلبان و اصولگرایان را در انتخابات پیش روی مجلس ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟

در این جلسه، انتقاداتی به عملکرد مجلس شورای اسلامی وارد شده است. از جمله فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم گفته است: "ما مجلسی می‌خواهیم که در سایه قانون اساسی پیگیر مطالبات مردمی باشد." او از تشنج هنگام سخنرانی علی مطهری انتقاد کرده است و گفت: "این چه مجلسی است که یک نماینده در آن نمی‌تواند آزادانه صحبت کند."

آقای مطهری در نطق خود در جلسه علنی روز یکشنبه، ۲۱ دی مجلس بار دیگر بر غیرقانونی بودن حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی تاکید کرده بود. او در اعتراض به جلوگیری از ادامه صحبت‌هایش، نامه‌ای منتشر کرده و در آن با انتقاد از عملکرد مجلس گفته است: "این مجلس یک استثناست و به امید خدا مجالس آینده چنین نخواهد بود و دفاع از حقوق ملت را در رأس کار خود قرار خواهند داد."

نظر شما درباره تشنج در مجلس شورای اسلامی هنگام سخنرانی علی مطهری و انتقاد آقای مطهری از عملکرد مجلس چیست؟

در حالی که گروه‌های مختلف سیاسی برای رقابت در انتخابات مجلس در سال آینده آماده می شوند، ارزیابی شما از عملکرد نمایندگان فعلی مجلس چیست؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.