آیا نگران حضور داعش در افغانستان هستید؟

حق نشر عکس

در روزهای اخیر، با انتشار گزارش های ضد و نقیض از طرفداری برخی گروه های مسلح از گروه دولت اسلامی (داعش) در مناطق جنوب و جنوب‌شرق افغانستان، نگرانی‌هایی از احتمال حضور جنگجویان خارجی و گروه داعش در این کشور مطرح شده است.

مقام‌های محلی در ولایت های هلمند و زابل در جنوب افغانستان، از دیده شدن افراد مسلح خارجی و گروه داعش در چند ولسوالی این ولایت‌ها سخن گفته‎اند. در ولایت‌های غزنی و پکتیا هم نگرانی‌های مشابهی مطرح شده است.

شما چقدر نگران آمدن داعش به افغانستان هستید؟ فکر می‌کنید چقدر زمینه رشد این‌گونه گروه‌ها در افغانستان فراهم است؟

از آغاز سال جاری میلادی، نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، دیگر ماموریت رزمی ندارند. ژنرال جان کمپبل که باقی‌مانده نیروهای ائتلاف در افغانستان را هدایت می‌کند دو هفته پیش به شبکه سی‌بی‌اس آمریکا گفت مطمئن است که نیروهای امنیتی افغان می‌توانند مانع افتادن کشورشان به دست گروه‌های پیکارجو مثل داعش شوند. اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم گفت کشورش مثل عراق نیست: "من نمی‌توانم ورود داعش به افغانستان مثل آنچه در عراق اتفاق افتاد تصور کنم. نیروهای امنیتی افغان چنین اجازه‌ای نخواهند داد."

آیا شما خطر حضور داعش در افغانستان را جدی می‌دانید؟ به نظر شما دولت و مردم افغانستان چگونه می‌توانند جلو احتمال حضور این گروه را بگیرند؟

آیا با پایان عملیات نیروهای خارجی در افغانستان، این ظرفیت را در نیروهای افغان می‌بینید که با چنین تهدیدی مقابله کنند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.