معنای دموکراسی از نظر شما چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

مردم سالاری یا دموکراسی یک روش حکومتی بر اساس رای و نظر مردم است. در انواع نظام‌های دموکراتیک، این اکثریت مردم هستند که حکومت می‌کنند. آزادی بیان، آزادی عقیده و آزادی رسانه‌ها از ارکان دموکراسی هستند. برخی منتقدان دموکراسی معتقدند که اکثریت مردم ممکن است که شایستگی تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم و حکومت را نداشته باشند.

امسال هفتصد و پنجاهمین سالگرد تشکیل پارلمان بریتانیاست و به همین بهانه، سرویس جهانی بی‌بی‌سی در روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به زبان‌های مختلف در یک پوشش ویژه، به موضوع دموکراسی می‌پردازد.

معنای دموکراسی از نظر شما چیست؟ نمادهای دموکراسی به نظر شما چه چیزهایی هستند؟

در کشوری که شما زندگی می‌کنید، مردم مطالبات خود را از دولت چطور مطرح می‌کنند؟

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از منتقدان دموکراسی در غرب است و آن را "دروغین" می‌نامد. او گفته است: "اینکه گفته بشود ما مردم‌سالاری را از غربی‌ها یاد گرفتیم، خطاست. صورت ظاهر، یکی است؛ اما مردم‌سالاری ما ریشه در یک معرفت دینی دیگر و یک جهان‌بینی دیگری دارد، تا آنچه که آنها می‌گویند. ما برای انسانها کرامت قائلیم، برای رأی آنها ارزش قائلیم و حضور آنها را وسیله‌ای می‌دانیم برای اینکه اهداف الهی تحقق پیدا کند و بدون آن امکان‌پذیر نیست. غربی‌ها جور دیگری عمل می‌کنند. البته هم ما چهارچوب هایی داریم، هم آنها؛ آنها چهارچوب هایشان ظالمانه است."

از سوی دیگر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه که به تازگی کشورش شاهد حملات مسلحانه اسلامگرایان بوده، به کسانی که نهادهای دموکراتیک و آزادی عقیده و مذهب را تهدید می‌کنند هشدار داده و گفته که بین اسلام و دموکراسی تعارضی وجود ندارد بلکه "اسلام با دموکراسی سازگار است."

چه انتقادهایی از نظر شما بر "دموکراسی غربی" وارد است؟

به نظر شما آیا دموکراسی با اسلام و حکومت اسلامی تناقضی دارد یا خیر؟

اگر تا به حال در یک تجمع اعتراضی و دموکراسی‌خواهانه شرکت کرده‌اید، زمان، مکان و دلیل این تجمع را برای ما توضیح بدهید. اگر تصویری از این تجمعات تهیه کرده‌اید آن را برای ما بفرستید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.