به عنوان مهاجر چطور جذب یک جامعه جدید می شوید؟

حق نشر عکس Getty

چند روز پس از اتفاق شارلی ابدو در فرانسه، مانوئل والس، نخست‌وزیر دولت سوسیالیست این کشور گفته است که در کشورش آپارتاید اجتماعی و قومیتی وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود. آقای والس گفته حملات اخیر و حادثه گروگانگیری در فروشگاه یهودیان، شکاف‌های عمیق در جامعه فرانسه را نمایان کرد.

به گفته آقای والس، در حومه‌ شهرهای بزرگ فرانسه که تعداد زیادی از مهاجران را در خود جای داده، نوعی آپارتاید شکل‌ گرفته و افرادی هر روزه به دلیل رنگ پوست یا اسم خود مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

تجربه شما از زندگی در جامعه چند فرهنگی چیست؟ اگر در یک جامعه مهاجرپذیر زندگی می کنید، آیا شاهد تبعیض های اجتماعی و قومیتی بوده اید؟

نخست وزیر فرانسه گفته که این شکاف‌های اجتماعی برای مدت‌های طولانی وجود داشته اند ولی به ندرت در این باره در فرانسه سخنی گفته شده است.

سال گذشته نیز نخست وزیر بریتانیا و صدراعظم آلمان نیز از کاستی ها در جامعه چندفرهنگی در اروپا خبر داده بودند.

به نظر شما کدام مدل جامعه چندفرهنگی و مهاجر پذیر موفق بوده است؟ اگر تجربه مهاجرت و زندگی در این جوامع را دارید، خوبی و بدی های جامعه چند فرهنگ ومهاجرپذیر را چه می دانید؟

برخی عقیده دارند که در این قبیل جوامع، برخی از مهاجران جذب جامعه نمی شوند؛ به طوری که حتی معاشرت های آنان محدود به همزبانان و نزدیکانشان می شود.

تعریف شما از جذب شدن در یک جامعه جدید بعد از مهاجرت چیست؟ اگر مهاجرت کرده اید، چه کارهایی برای جذب شدن در جامعه انجام داده اید؟

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.