نقش و جایگاه عربستان تحت رهبری ملک عبدالله در منطقه و جهان؛ نظرات شما

حق نشر عکس BBC World Service

ملک عبدالله، ششمین پادشاه سعودی، در سن ۹۰ سالگی درگذشت. ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان سعودی در نطقی تلویزیونی گفت که ادامه دهنده سیاست‌های ملک عبدالله خواهد بود.

ملک عبدالله در نزدیک به ده سال دوران زمامداریش موفق شد که تا حد زیادی با تهدید اسلامگرایی افراطی مقابله کند و هم شرایط را برای برخی اصلاحات سیاسی و اجتماعی فراهم کند. اما اجرای مجازات های اعدام در ملاعام، گردن زدن مجرمان و اجرای مجازات‌های شریعت اسلامی روالی همچنان معمول است و زنان از بسیاری حقوق اجتماعی از جمله رانندگی محرومند.

عملکرد ملک عبدالله را در مقام پادشاه عربستان سعودی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فکر می کنید میراث او برای عربستان سعودی و منطقه چه بوده است؟

عربستان سعودی کشوری بزرگ و تأثیرگذار در منطقه است. کشوری که مقدس‌ترین مکان‌های دین اسلام را در خود جای داده و خود را رهبر مسلمانان سنی جهان می‌داند. دولت های اردن و بحرین، به مناسبت درگذشت پادشاه سابق عربستان ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرده اند. مصر و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به ترتیب ۷ روز و ۳ روز عزای عمومی اعلام کرده اند.

نقش و جایگاه عربستان سعودی تحت رهبری ملک عبدالله را در منطقه و جهان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

روابط ایران و عربستان، در زمان زمامداری ملک عبدالله بر سر موضوع‌های گوناگون و از جمله سیاست های منطقه‌ای دو کشور، دستخوش تنش های فراوانی بود. دولت ایران درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه به آنجا سفر خواهد کرد.

رابطه ایران و عربستان را در دوران زمامداری ملک عبدالله چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما ایران و عربستان چه منافع مشترکی در منطقه دارند؟ فکر می کنید این دو کشور چطور می توانند روابط خود را بهبود ببخشند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.