آیا انقلاب مصر شکست خورده است؟

حق نشر عکس REUTERS

همزمان با چهارمین سالگرد تظاهرات ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ و انقلاب مصر، شهرهای مختلف این کشور و بیش از همه میدان تحریر قاهره شاهد تجمع معترضان و نیروهای امنیتی بود و گزارش شده که دستکم پانزده نفر در جریان ناآرامی‌ها کشته شدند. معترضان در شعارهایشان خواستار "پایان حکومت نظامیان" و "انقلابی دوباره" شده‌اند.

انقلاب مصر که چهار سال پیش و در جریان آنچه که در منطقه به نام بهار عربی نامیده شد روی داد، به برکناری و بازداشت حسنی مبارک، رئیس جمهور وقت مصر انجامید.

در اولین انتخابات آزاد مصر پس از برکناری مبارک، محمد مرسی که کاندیدای حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی سازمان اخوان المسلمین) بود، به ریاست جمهوری انتخاب شد. هر چند محمد مرسی در آغاز به قدرت رسیدن ادعا کرده بود که رییس جمهور همه مصریان است، اما در دوران حکومتش شکاف عمیقی میان گروه های اسلامگرا، و گروه های لیبرال و چپ گرا به وجود آمد.

او سر انجام در پی اعتراضات گسترده و با کودتای ارتش از کار برکنار شد و به زندان افتاد و در حال حاضر حزب اخوان المسلمین بار دیگر منحل و ممنوع اعلام شده است. نظامیان در این کشور بار دیگر به قدرت بازگشتند و حسنی مبارک هم از همه اتهام هایی که به خاطر آن‌ها محاکمه و مجرم شناخته شده بود، تبرئه شده است.

نظر شما درباره سرنوشت انقلاب مصر چیست؟ با توجه به بازگشت نظامیان به قدرت در این کشور، آیا به نظر شما آنچه که بهار عربی نامیده شده در مصر شکست خورد؟

درباره وضعیت سیاسی مصر پس از انقلاب، و سرنوشت حسنی مبارک، محمد مرسی و اخوان‌المسلمین چه فکر می‌کنید؟

به نظر شما کشورهای غربی و اسلامی، مثل عربستان، ترکیه و قطر، چه نقشی در روند تحولات مصر در چهار سال گذشته داشته‌اند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.