آیا حضور اجتماعی زنان در افغانستان کم شده است؟

یک بررسی تازه در مورد حقوق زنان افغان نشان می‌دهد که در هفت سال گذشته موانع و محدودیت‌ها برای زنان فعال در عرصه اجتماعی در افغانستان بیشتر شده است.

به گفته تهیه کنندگان این تحقیق، پیشرفت‌های زنان در سال‌های گذشته کم شده، آمار خشونت علیه زنان بالا رفته و تبلیغات منفی علیه زنان بیشتر شده است.

مشاهدات شما از فعالیت‌های اجتماعی زنان در افغانستان چه بوده است؟ آیا به نظر شما پیشرفت زنان در جامعه کم شده است؟ اگر زن هستید و ساکن افغانستانید، چه موانعی بر سر فعالیت‌های اجتماعی شما وجود دارد؟

این تحقیق که توسط سازمان حقوق بشر و دموکراسی افغانستان زیر عنوان "حقوق زنان از نگاه مردان" منتشر شده نشان می‌دهد که به دلیل "افزایش نهادهای اسلامگرا و تعدد مدارس دینی خارج از کنترل [دولت]، مشارکت زنان در اجتماع با چالش‌هایی مواجه شده است."

در عین حال این تحقیق نشان می‌دهد که مردان افغان نه تنها در تصمیم گیری های بزرگ در زندگی زنان حرف اول را می‌زنند، حتی برنامه‌های زنان را تنظیم می‌کنند و برخورد آنها نسبت به زنان افغان "پرخاشگرانه، بدبینانه و سرکوب گرایانه" است. بیشتر مردانی که در این تحقیق شرکت کرده اند زن را انسانی "کوتاه فکر و فرودست و جنس دوم" تعریف کرده‌اند و تلاش داشته اند که حضور زنان را در جامعه و خانواده کمرنگ کنند.

تهیه کنندگان گزارش می گویند آزادی های زنان و دسترسی آنان به حقوق و همچنین مشارکت اجتماعی آنها، در سالهای اخیر به دلیل "بی‌توجهی های حکومت" محدود شده و "سیاست‌های آشتی جویانه رئیس جمهوری سابق در مقابل گروه‌های افراطی" سبب شده که گروه‌های شورشی دوباره فعال شوند و رشد گروه‌های محافظه کار دینی و فعال شدن شبکه‌های تندرو، پیشرفت‌های زنان را تضعیف کرده است.

به نظر شما نگاه مردان افغانستان به حضور اجتماعی زنان چگونه است؟

آیا به نظر شما فعالیت گروه‌های افراطی مخالف آزادی و فعالیت‌های اجتماعی زنان بیشتر شده است؟

فکر می‌کنید برای افزایش حضور اجتماعی زنان در جامعه افغانستان چه باید کرد؟ آیا سرمایه‌گذاری‌هایی که با کمک‌های خارجی و از سوی دولت در این زمینه شده است مفید و پایدار بوده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.