اعتراض و اعتصاب کارگران و معلمان در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس ISNA

اخیراً گزارش‌هایی از اعتصاب کارگران و معلمان در شهرهای مختلف ایران می رسد. اعتصاب بیش از هزار کارگر کارخانه لوله و نورد صفا در ساوه وارد سومین روز خود شد و تولید کارخانه نیز از دومین روز این اعتراض صنفی متوقف شده است. در ادامه این اعتراض حدود ۲۶ راننده کامیون که از بندرعباس برای کارخانه لوله و نورد صفا مواد اولیه آورده بودند، مقابل در ورودی کارخانه تجمع کردند. این رانندگان نیز همانند کارگران به عدم پرداخت به موقع دستمزدشان اعتراض دارند.

بر اساس مشاهدات شما، وضعیت کاری و معیشتی کارگران در ایران چطور است؟ اگر کارگر هستید یا در یک خانواده کارگری در ایران زندگی می کنید، از تجربه هایتان بگویید.

اگر در این اعتراض ها و اعتصاب ها شرکت کرده اید یا این حرکت ها را تایید می کنید، خواست مشخص شما از دولت و کارفرمایان چیست؟

به تازگی همچنین شماری از معلمان در شهرهای اسلامشهر، رباط کریم، شهر قدس، کرج، شهریار، شیراز، شاهرود، سقز، بانه و مریوان در اعتراض به آنچه مشکلات معیشتی و صنفی خوانده شده، از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند و در برخی شهرها دست به تحصن زدند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک فعال حقوق صنفی معلمان، نگرانی از ناکافی بودن بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش در سال آینده و تردید درباره امکان پرداخت افزایش ۱۴ درصدی حقوق را دلیل این تجمعات عنوان کرد. این فعال صنفی که نخواسته نامش فاش شود، گفته: "در حالی که بودجه برخی نهادهای خاص در سال آینده بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده‌ است، معلوم نیست دولت برای افزایش حدوداً ۲۰ درصدی بودجه آموزش و پرورش چه توجیهی دارد."

آیا شما شاهد اعتصاب های معلمان بوده‌اید؟ درباره مشکلاتی که منجر به اعتصاب گروهی از معلمان در ایران شده است، چه فکر می کنید؟

اگر معلم هستید، خواسته‌ها و مشکلات شما چیست؟ برای رفع مشکلات صنفی خود، چه انتظاراتی از دولت دارید؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.