نظام انتخاباتی افغانستان به چه اصلاحاتی نیاز دارد؟

رئیس جمهوری افغانستان به معاونش دستور داده برای اصلاح کمیسیون انتخابات دست به کار شود.

اشرف غنی گفته است اصلاحات در نظام انتخاباتی از اولویت‌های اوست. قرار است تا چند ماه دیگر انتخابات پارلمانی افغانستان برگزار شود.

شما درباره اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان چه فکر می‌کنید؟ این نظام به چه اصلاحاتی نیاز دارد؟

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با ادعای تقلب میلیونی همراه بود و به همین دلیل، دولت وحدت ملی بر اساس یک توافق سیاسی میان هر دو نامزد حاضر در دور دوم انتخابات و با نظارت آمریکا و سازمان ملل متحد شکل گرفت.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان معتقد است که به دلیل خدشه دار شدن اعتماد نسبت به کمیسیون انتخابات افغانستان، اصلاحات باید شامل برکناری اعضای کمیسیون‌های دوگانه انتخاباتی هم باشد؛ اما کمیسیون انتخابات این درخواست را غیرقانونی می‌داند.

به نظر شما حالا که حرف از اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان است، نیازی به تغییر اعضای کمیسیون‌ انتخابات و شکایت‎‌های انتخاباتی هم هست یا نه؟

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان می‌گوید بدون اصلاحات اساسی در نظام رای گیری، هیچ انتخاباتی برگزار نخواهد شد. ناظران اتحادیه اروپا هم که به افغانستان در برگزاری انتخابات کمک مالی می‌کند معتقدند که بدون اصلاح نظام و نهادهای انتخاباتی برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده در افغانستان، حتی قابل تصور هم نیست.

به نظر شما برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باید منوط به اصلاح نظام انتخاباتی شود؟ اگر این ساختار انتخاباتی اصلاح نشود، بر تصمیم شما در مشارکت در انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.