ممیزی کتاب در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با انتقاد از شرایط ممیزی کتاب خواهان سپردن نظارت نشر به "ناشران، نویسندگان و اساتید برجسته" شده است و گفته است نباید در این زمینه "مته به خشخاش گذاشت و تحریک کرد".

رئیس جمهور ایران گفت که معتقد است در ممیزی "نباید صد اصل داشت، بلکه باید اصول مهمی نظیر اخلاق، مقدسات و ارزش‌ها، امنیت ملی و مصالح ملی را مبنا قرار دهیم". آقای روحانی همچنین از زیادی خط قرمزهای نشر و اینکه خط قرمزها به درستی مشخص نیستند انتقاد کرده است.

نظر شما درباره سخنان آقای روحانی چیست؟ به نظر شما چه اصولی باید در صنعت نشر در نظر گرفته شود؟ درباره خط قرمزهای نشر کتاب در ایران چه فکر می‌کنید؟

از زمان روی کار آمدن دولت آقای روحانی، او و مقام‌های مربوط بارها تاکید کرده‌اند که می‌خواهند نظارت بر حوزه فرهنگ را از دولت به اهل فرهنگ و هنر واگذار کنند.

در زمینه چاپ و انتشار کتاب اقدام‌هایی از جمله سپردن ممیزی به "هیئت نظارت بر ضوابط نشر" به جای وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در حال اجرا است.

آیا شما موافق نظارت بر حوزه فرهنگ هستید؟ اگر موافق نظارت هستید، به نظر شما این نظارت باید بر عهده دولت باشد یا بر عهده اهل فرهنگ و هنر؟

اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ممیزی، انتقاد محافظه‌کاران و منتقدان را به دنبال داشته و مراجع مذهبی هم بارها درباره تساهل و تسامح در حوزه فرهنگ از زمان روی کار آمدن دولت آقای روحانی انتقاد کرده‌اند.

به نظر شما این انتقادات چقدر بر وضعیت حوزه فرهنگ و هنر تاثیر داشته است؟

در زمینه نشر الکترونیک کتاب که در سالهای اخیر در ایران بیشتر شده، ناشران نظرات مختلفی دارند. برخی معتقدند باید از این شیوه بهره برد و آن را ترویج کرد اما برخی دیگر می گویند عدم اجرای درست قانون کپی رایت در ایران ونگرانی از فروش نرفتن نسخه های چاپی، استفاده درست از این شیوه را سخت می‌کند.

شما درباره گسترش نسبی نشر الکترونیک در سال های اخیر در ایران چه فکر می کنید؟ آیا به نظر شما باید بر این نوع نشر نظارت دولتی یا نظارت متخصصان حوزه فرهنگ وجود داشته باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.