چه توافقی در مذاکرات هسته‌ای 'توافق بد' است؟

حق نشر عکس EPA
Image caption قدم زدن وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو به تازگی انتقادها و اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات اتمی با قدرت‌های جهانی گفته است که با توافقی که بتواند انجام شود موافق است اما با "توافق بد" موافق نیست و "توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است." او که در دیدار با افسران نیروی هوایی ارتش ایران سخنرانی می‌کرد با اشاره به اینکه موضع بعضی از مقام‌های آمریکایی هم همین است تاکید کرد: "توافق نکردن بهتر از توافقی است که با منافع ملت ما در تضاد باشد و باعث تحقیر ملت بزرگ ایران شود". آیت الله خامنه‌ای همچنین گفت که هر توافقی باید روشن، واضح و غیرقابل تفسیر و تاویل باشد و به لغو تحریم‌ها منجر شود.

به نظر شما منظور از یک توافق بد چیست؟ آیا به نظر شما توافق نکردن بیشتر از یک "توافق بد" به نفع ایران خواهد بود؟

فکر می‌کنید یک توافق خوب چه شرایطی باید داشته باشد؟

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرده که توافق باید "یک مرحله‌ای" باشد و این را که "در یک برهه درباره اصول کلی توافق شود و بعد درباره جزئیات" نمی پسندد. او گفته است: "با تجربه‌ای که از طرف مقابل داریم، این را وسیله‌ ای برای بهانه گیری‌های پی در پی در جزئیات خواهند کرد".

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که تمدید دوباره مهلت مذاکرات به نفع هیچ یک از طرفین نیست. در همین حال تاکید کرده که در صورت عدم حصول توافق میان دو طرف تا ۲۴ مارس، "دنیا به آخر نمی رسد". ۲۴ مارس مهلت رسیدن دو طرف به یک توافق سیاسی است و مذاکره کنندگان چهار ماه مهلت دارند تا به یک توافق نهایی برسند.

به نظر شما رسیدن به یک توافق تا مهلت تعیین شده چقدر مهم است؟ عقب افتادن یا شکست در رسیدن به یک توافق چه تاثیری بر زندگی شما خواهد داشت؟

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتقادها از " قدم زدنش با وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای" گفت که این اعتراضات نشان می‌دهد که در ایران رویکردهای مختلفی وجود دارد و "بدگمانی بسیار زیادی در ایران نسبت به غرب بویژه به خود ایالات متحده وجود دارد و هر واکنش و پاسخی که از مردم ایران دریافت می‌شود، بخاطر همان عدم اطمینان و بدبینی است که نسبت به غرب وجود دارد." گروه‌های تندرو در ایران و آمریکا و همچنین مقامات اسرائیل در در طول مذاکرات هسته ای انتقادهای تندی را درباره این مذاکرات مطرح کرده‌اند.

به نظر شما افکار عمومی مردم ایران و آمریکا چقدر می‌توانند بر سرنوشت این مذاکرات تاثیر بگذارند؟

موضعگیری‌های تند مقامات اسرائیل و تندروهای ایران وآمریکا چه تاثیری در این مذاکرات خواهد داشت؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.