آیا تصمیم به بچه‌دار نشدن "خودخواهی" است؟

حق نشر عکس AP

پاپ فرانسیس دوم، رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان، در یک سخنرانی در واتیکان گفته زوج‌هایی که تصمیم می‌گیرند بچه دار نشوند، تصمیم‌شان خودخواهانه‌ است.

پاپ که در مورد کودکان، نقش آنها در جامعه و رابطه امید و تعادل نسل‌ها در جامعه صحبت می کرد؛ با اشاره به جامعه ایتالیا که آمار زاد و ولد در آن، در دهه‌های گذشته رو به کاهش بوده، گفت که چنین جامعه‌ای، "نسلی طماع دارد" که نمی‌خواهد دور و برش را کودکان پر کنند، و کودکان را باری اضافی و مایه نگرانی می‌داند و چنین جامعه ای افسرده است.

اینگونه اظهارنظرها محدود به رهبر کاتولیک‌ها نمی‌شود و در کشورهای دیگر هم از جمله ایران بارها مراجع دینی در مورد بچه‌دار شدن نظرات و دستوراتی داده‌اند.

آیا شما تصمیم به بچه‌دار نشدن را خودخواهی می دانید؟ آیا اگر در شرایط بچه‌دار شدن باشید، تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرید؟

به نظر شما چرا مراجع دینی گاه در این مورد نظرات و راهکارهایی می‌دهند؟ فکر می کنید چه کسانی صلاحیت اظهار نظر در این مورد را دارند؟

این تشویق به بچه‌دار شدن در حالی صورت گرفته که برخی از متخصصان در مورد کمبود منابع طبیعی برای نسل‌های آینده هشدار داده‌اند. ضمن اینکه با وجود جنگ و خشونت‌هایی که منجر به بی‌خانمان شدن عده زیادی از کودکان در جهان شده‌، بعضی زوج‌ها تصمیم می‌گیرند به جای به دنیا آوردن فرزند، این کودکان را به فرزندی بپذیرند.

به نظر شما، به فرزندی قبول کردن یک کودک می تواند جایگزین به دنیا آوردن فرزند شود؟ آیا کمبود منابع طبیعی دلیل قانع کننده‌ای برای بچه‌دار نشدن است؟

آیا تعادل میان نسل‌ها در جامعه، به این معنی است که همه زوج‌ها باید حتما فرزند به دنیا بیاورند؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.