دعانویسی، فالگیری و رمالی در جامعه شما چقدر رواج دارد؟

حق نشر عکس MEHR

ضرب و شتم یک زن باردار در ولایت قندوز در شمال افغانستان توسط یک دعانویس که به سقط جنین هشت ماهه این زن منجر شد، اعتراضاتی را در افغانستان به دنبال داشته است. به گفته نزدیکان این زن، او دچار تب و لرز شدید بوده است و دعانویس قصد داشته با کتک زدن این زن، "جن را از بدن او خارج کند."

در افغانستان هم مثل بسیاری از مناطق جهان برخی مردم به امید یافتن راه حل، مشکلات جسمی، روحی و حتی اقتصادی، پیش دعانویس و رمال و فالگیر می‌روند و موارد بسیاری از سواستفاده مالی یا جنسی از این افراد گزارش شده است.

در جایی که شما زندگی می‌کنید چقدر مراجعه به دعانویس، فالگیر و رمال رواج دارد؟ آیا شما تا به حال به این افراد مراجعه کرده‌اید؟

پلیس قندوز پس از این حادثه و انتقال این زن به بیمارستان برای بازداشت فرد دعانویس اقدام کرده است. این اتفاق همچنین باعث نگرانی شدید فعالان حقوق زن شده است و آنها خواهان مجازات عاملان چنین رویدادهایی هستند. در ایران هم مقامات پلیس بارها درباره اعتماد نکردن به رمال‌ها و فالگیرها هشدار داده است و در خبرها درباره انواع سواستفاده مالی و حتی جنسی این افراد از مشتری‌هایشان شنیده شده است.

به نظر شما از چه راهی می‌توان مانع حوادثی مثل حادثه قندوز شد؟ به نظر شما چگونه نظارتی بر کار این افراد باید اعمال شود؟

مراجعه به رمال، دعوانویس و فالگیر در میان بسیاری از اقشار جامعه دیده می‌شود؛ افراد تحصیلکرده، کم سواد، مذهبی و حتی غیرمذهبی به دلایل مختلف ممکن است سر و کارشان به فالگیرها و رمال‌ها بیفتد. ممکن است برای بعضی‌ها هم رفتن پیش فالگیر فقط جنبه سرگرمی و تفنن داشته باشد.

به نظر شما چرا مردم به دعانویس، فالگیر و رمال مراجعه می‌کنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.