آموزش زبان کردی در مدارس سقز؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس m

به تازگی و برای نخستین بار، تدریس یک کتاب درسی به نام "وانه‌ی کوردی" (درس کُردی) که به عنوان ضمیمه کتاب فارسی دوره اول متوسطه تدوین شده، در مدارس شهرستان سقز در استان کردستان آغاز شده است. محمد عرفان پارسا، از معلمان ادبیات فارسی و یکی از مولفان این کتاب می‌گوید: "تاکنون پنج هزار جلد از این کتاب ٦٧ صفحه‌ای منتشر شده و از طریق مدارس در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است. البته تقاضا برای کتاب در سطح شهرستان زیاد است، اما با توجه به نداشتن مجوز وزارت ارشاد، امکان فروش آزاد آن وجود ندارد و تنها بر حسب تقاضای مدارس در مجموعه‌های هزار تایی چاپ شده و در اختیار مدارس متقاضی قرار می‌گیرد."

در کتاب‌های فارسی جدیدی که برای پایه‌های هفتم و هشتم نظام آموزشی در ایران تدوین شده، فصلی به "ادبیات بومی" اختصاص یافته و در مقدمه کتاب پیشنهاد شده که محتوای این بخش به "گنجینه‌های فرهنگ سرزمینی" و "قلمرو فرهنگ و ادبیات بومی و آداب محلی" توجه شود.

نظر شما درباره آغاز آموزش زبان کردی در دبیرستان‌های شهرستان سقز چیست؟

اگر زبان مادری شما فارسی نیست، تجربه‌اتان از استفاده از زبان مادری‌تان در رسانه‌ها و مدارس چیست؟ و چقدر دغدغه آموزش این زبان را به فرزندان خود دارید؟

همچنین به تازگی بیش از ۱۸۰۰ دانشجوی آذربایجانی از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواسته‌اند که به وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر "تدریس به زبان مادری"، "به رسمیت شناختن زبان ترکی" و "تاسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی" عمل کند. این دانشجویان "نگاه سیاسی برخی مسئولان و رویکردهای امنیتی" در رابطه با مسئله آموزش به زبان مادری را موجب وارد آمدن "خسارت جبران‌ناپذیر بر پیکر فرهنگی و هویتی اقوام" در ایران دانسته‌اند.

آقای روحانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری در یکی از بیانیه‌های خود اعلام کرده بود که متعهد و مصمم است که بندهایی از قانون اساسی که مربوط به حقوق اقوام ایرانی است از جمله تدریس به زبان مادری را به طور رسمی در مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها اجرا کند.

آموزش زبان مادری و آموزش به زبان مادری دو مقوله جنجال برانگیز در سال‌های اخیر بوده است. گروهی معتقدند که حق طبیعی افراد است که به زبان مادری خودشان آموزش ببینند و در زندگی روزمره از زبان مادری خود استفاده کنند ولی در مقابل، مخالفان معتقدند که این مساله هویت ملی و تمامیت ارضی کشور را به خطر می‌اندازد.

آیا شما با آموزش "به زبان مادری" در مدارس موافق هستید؟

آیا آنگونه که گروهی از مخالفان آموزش زبان مادری می گویند، آموزش به این زبان‌ها مایه تضعیف زبان فارسی یا همبستگی سیاسی می شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.