آیا استرالیا حق دارد پناهجویان رد شده را به ایران بازگرداند؟

حق نشر عکس Getty
Image caption مرگ رضا براتی، پناهجوی ایرانی در اردوگاه مانوس انتقادهای زیادی به همراه داشت

جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا امروز به تهران رفته تا در باره وضعیت پناهجویان ایرانی با مقام‌های ایران گفت و گو کند.

به گفته تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا، وزیر خارجه این کشور قرار است از ایران بخواهد که پناهجویان ایرانی را که درخواست پناهندگی‌شان در استرالیا رد شده بپذیرد و امنیت جانی آنها را هم تامین کند.

بعضی فعالان حقوق بشر،‌ وکلای پناهجویان و احزاب مخالف دولت استرالیا، مخالف این طرح هستند و می‌گویند که نگران به خطر افتادن امنیت این پناهجویان پس از بازگشت به ایران هستند. خبرگزاری فارس هم به نقل از عبدالحسین وهاجی، سفیر ایران در استرالیا اعلام کرده که ایران با این موضوع موافقت نخواهد کرد. آقای وهاجی گفته است که بر اساس قوانین بین‌الملل نمی‌توان بر پناهجویان فشار آورد که به ایران بازگردند و " پناهجویان حق دارند خودشان محل زندگی‌شان را انتخاب کنند."

به نظر شما آیا دولت استرالیا می‌تواند چنین درخواستی از ایران داشته باشد؟ واکنش دولت ایران به این درخواست چه باید باشد؟

فکر می‌کنید پناهجویانی که به ایران برگردانده شوند با چه مشکلاتی رو به رو خواهند شد؟ آیا ممکن است امنیت آنها به خطر بیافتد؟

تعداد زیادی از پناهجویان ایرانی و افغان در شرایط بسیار سخت در بازداشتگاه‌ها و کمپ‌هایی در داخل و خارج از خاک استرالیا برای مدت‌هاست در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

وضعیت نامشخص و شرایط نامساعد این بازداشتگاه‌ها باعث شده که بسیاری از این پناهجویان با مشکلات روحی روبرو شوند و در برخی موارد حتی اقدام به خودزنی و خودکشی کنند. در برخی موارد هم درگیری‌هایی در کمپ‌های پناهجویان ایجاد شده که خسارت‌های زیادی به دنبال داشته است.

این موارد علاوه بر هزینه‌‌های مالی، انتقادهای زیادی را هم به دنبال داشته است. دولت استرالیا به شدت از سوی افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری تحت فشار استکه سیاست‌های سختگیرانه‌اش در برخورد با پناهجویان بلاتکلیف در کمپ‌های داخل و خارج از این کشور را تغییر دهد. اما استرالیا می‌گوید که تعداد زیادی ازاین افراد از شرایط لازم برای دریافت پناهندگی برخوردار نیستند. علاوه بر این که نگهداری پناهجویان هزینه‌های سنگینی برای استرالیا داشته است.

بر اساس آمار رسمی، حدود یک پنجم کل پناهجوهای بازداشتی در بازداشتگاه های مهاجران در خاک استرالیا ایرانی‌اند. علاوه بر این که چند هزار ایرانی پناهجو هم با ویزای موقت دولت استرالیا در شهرهای این کشور زندگی می کنند. درخواست تعداد زیادی از آنها هم برای پناهندگی رد شده و در صورتی که روند بازگرداندن پناهجویان به ایران شروع شود، ممکن است این افراد هم شامل آن شوند. خیلی از این پناهجوها می گویند حاضرند تا آخر عمر در این بازداشتگاه ها بمانند ولی به ایران برنگردند.

به نظر شما دولت استرالیا باید با پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد می‌شود، چه کند؟ آیا برگرداندن اجباری آنها به ایران چاره این کار است؟

فکر می‌کنید دلیل رد شدن درخواست پناهندگی تعداد زیادی از پناهجویان ایرانی چیست؟

اگر شما یا اقوامتان در استرالیا از پناهجویان بلاتکلیف هستید تجربه های خودتان را با دیگران در میان بگذارید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.