کشتن سگ‌های ولگرد در شیراز؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس IRNA

در چند روز گذشته موجی از انتقادها و اعتراض‌ها در شبکه های اجتماعی و رسانه‌های ایران و تجمع هایی در برخی شهرها در اعتراض به ماجرای کشتن سگ‌ها در شیراز به راه افتاده است. شماری از فعالان حقوق حیوانات روز یکشنبه ۳۰ فروردین/ ۱۹ آوریل مقابل سازمان محیط زیست در پارک پردیسان تهران تجمع کردند و از این سازمان خواستند تا به این مساله رسیدگی کند. این اعتراض‌ها در پی انتشار فیلمی دلخراش از کشتن سگ‌ها با تزریق مایعی که گفته می‌شود اسید است بالا گرفت. خبرگزاری فارس با انتشار این فیلم گزارش داده که "پیمانکاران در یکی از مناطق اطراف شیراز" مرکز استان فارس، در ازای تحویل جسد هر سگ "۱۵ هزار تومان" از یکی از نهاد‌ها می‌گیرند. شهرداری شیراز چنین مساله ای را تکذیب کرده است.

معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در جمع تجمع کنندگان تهران گفت: "مسئول این موضوع شهرداری‌ها هستند اما چون سازمان محیط زیست مدافع حقوق حیوانات است، از تمام ظرفیت خود برای روشن شدن این مساله استفاده خواهد کرد."

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیر محیط زیست استان فارس هم به خبرگزاری مهر گفته فیلم سگ‌کشی شیراز به مراجع قضایی ارسال و در این‌باره شکایتی مطرح شده است. او گفته هنوز محل وقوع این ماجرا و عوامل آن مشخص نیست و مسئولان قضایی باید آن را بررسی کنند.

به نظر شما چه نهادی مسئول رسیدگی به این مساله است؟

درباره تجمع‌های اخیر در حمایت از حقوق حیوانات و اعتراض به سگ کشی در شیراز چه فکر می‌کنید؟ آیا این اعتراض‌ها و تجمع‌ها می‌تواند مانع از تکرار چنین حوادثی شود؟

اگر دراین تجمع‌ها شرکت کرده‌اید و از فعالان حقوق حیوانات هستید تجربه و مشاهده شما چیست؟

کشتن جانوران ولگرد به دلایل مختلف از جمله کنترل بیماری‌ها و حفظ سلامت شهروندان در بسیاری از کشورهای جهان توسط مسئولان شهری انجام می‌شود. طرفداران حقوق حیوانات مخالف این گونه برخوردها با حیوانات هستند اما مسئولان شهری معتقدند برای برقراری امنیت و به دلیل ترس برخی از شهروندان و برای جلوگیری از گسترش بیماری ها باید حیوانات ولگرد را کشت. توقف سگ‌کشی، مجازات عاملان، کمک به ایجاد پناهگاه و واکسیناسیون به جای کشتن سگ‌ها از جمله خواسته‌های مطرح شده معترضان به سگ کشی است.

شما فکر می‌کنید بهترین راه کنترل تعداد حیوانات ولگرد در شهرها چیست؟

آیا کشتن سگ‌ها در شهری که شما زندگی می‌کنید به سلامت و امنیت شهروندان کمک کرده است؟

در حال حاضر آزار حیوانات در بسیاری از کشورهای جهان از نظر قانون جرم است و سازمان‌های رسمی برای مقابله با آزار حیوانات فعالیت می‌کنند. در حال حاضر در ایران قوانینی برای مقابله با آزار حیوانات وجود ندارد. به گفته خانم ابتکار: "سازمان محیط زیست قوانینی برای حیات‌وحش دارد اما درباره حیواناتی مانند سگ و گربه خلا قانونی وجود دارد و باید چارچوبی قانونی برای آن مشخص ‌شود."

به نظر شما بهترین راه مقابله با آزار حیوانات چیست؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.