چگونه می‌توان کتابخوانی را در جامعه افزایش داد؟

حق نشر عکس ISNA

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با ۳۳۰ هزار عنوان کتاب در بخش داخلی و ۱۶۰ هزار عنوان در بخش کتاب‌های خارجی با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران افتتاح شد.

آقای روحانی در مراسم گشایش این نمایشگاه ضمن انتقاد از اعمال سلیقه در بررسی کتاب‌ها، از تلویزیون ایران خواست بیشتر در تبلیغ و برنامه‌های مرتبط با کتاب فعال شود و خواستار فعال شدن زنگ کتاب در مدرسه‌ها شد.

همزمان با آغاز به کار این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، برخی هنرمندان و فرهنگیان هم در مصاحبه با رسانه‌های ایران، یا با انتشار فراخوان‌هایی از اهمیت کتابخوانی صحبت کرده و مردم را به کتابخوانی تشویق کرده‌اند. به عنوان مثال فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، با انتشار ویدیویی در صفحه فیسبوک 'پیشخوان کتاب' از مخاطبان این صفحه خواسته درباره کتاب‌هایی که می‌خوانند، از جمله در باره آخرین کتابی که خوانده‌اند، با دیگران صحبت کنند. رویا تیموریان، دیگر هنرپیشه سینما هم در گفتگو با خبرگزاری مهر پیشنهاد کرد که پاتوق‌های کتابخوانی تشکیل شود و در آنها کتابخوانی و بحث درباره کتاب وجود داشته باشد.

برخی مقام‌ها یا شخصیت‌های فرهنگی ایران هم از پایین بودن سرانه کتابخوانی در ایران در مقایسه با دیگر کشورها صحبت کرده‌اند. این در حالی است که در دو سال اخیر فروش نمایشگاه کتاب تهران بالا رفته و تعداد زیادی از مردم از این نمایشگاه هر سال بازدید می‌کنند.

آیا مشاهدات شما کم بودن سرانه کتابخوانی در ایران را تایید می‌کند؟

فکر می‌کنید علت کم علاقگی برخی از مردم به کتابخوانی چیست؟ کیفیت کتاب‌ها، مسائل اقتصادی و فرهنگی، عملکرد رسانه‌ها، ممیزی کتاب و وضعیت کتابخانه‌ها هر کدام چه تاثیری می‌تواند بر میزان کتابخوانی مردم داشته باشد؟به نظر شما برای افزایش کتابخوانی در جامعه چه باید کرد؟ دولت و شخصیت‌های فرهنگی در این باره چه می‌توانند بکنند؟

برخی تحلیل‌گران می‌گویند گسترش اینترنت، به ویژه شبکه‌های اجتماعی، و اطلاعاتی که مردم از این طریق به دست می‌آورند، تا حدودی نیاز به کتابخوانی را کمتر کرده و در عین حال بسیاری از کاربران را به "کوتاه و سطحی" خواندن عادت داده است.

به نظر شما اینترنت و گسترش تکنولوژی چه تاثیری بر وضعیت کتابخوانی مردم گذاشته است؟

فکر می‌کنید کتاب نخواندن شهروندان چه تاثیری بر جامعه می‌تواند داشته باشد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.