اتهام فساد گسترده در فیفا؛ نظر شما در مورد 'بزرگ‌ترین رسوایی تاریخ ورزش'

حق نشر عکس Getty
Image caption سپ بلاتر، رئیس فیفا

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) درگیر اتهاماتی است که به گفته شماری از منتقدان، «بزرگ‌ترین رسوایی تاریخ ورزش» به شمار می‌رود. در حال حاضر گذشته از اتهامات فیفا در مورد گرفتن رشوه برای دادن میزبانی جام‌جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به دو کشور روسیه و قطر، هفت عضو بلند پایه این سازمان از جمله جفری وب، نایب رئیس فیفا، به اتهام گرفتن بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رشوه، دستگیر شدند.

نظر شما در مورد اتهام وجود فساد گسترده در فیفا چیست؟ درباره عملکرد فیفا به عنوان بزرگترین نهاد بین المللی فوتبال چه فکر می کنید؟

در واکنش به اتهامات فیفا، شماری از حامیان مالی این سازمان با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی فیفا، خواستار بررسی دقیق موضوع شده‌اند. شرکت ویزا (شبکه خدمات پولی)، گفته در صورت انجام نشدن اصلاحات در رابطه خود با فیفا تجدید نظر خواهد کرد و شرکت‌ها آدیداس و کوکا‌کولا هم نگرانی خود را ابراز کرده‌اند. از سوی دیگر دیگو مارادونا، ستاره پیشین تیم ملی آرژانتین، گفت، این افراد از فوتبال متنفر هستند و از دستگیری این «پیرمرد‌های عوضی» لذت می‌برد و روماریو، ستاره پیشین فوتبال برزیل، نیز گفت: "از سال‌ها پیش این موش‌ها را محکوم کرده‌ام‌."

آیا شما موافق فشار اسپانسرها و افردا نامدار مرتبط با فوتبال برای شفاف‌تر شدن فعالیت‌های فیفا هستید؟

سپ بلاتر ۷۹ ساله از ۱۶ سال پیش تا کنون ریاست فیفا را بر عهده دارد. با این که رئیس سوئیسی فیفا به طور مستقیم به فساد متهم نشده، میشل پلاتینی رئیس یوفا، اتحادیه فوتبال اروپا، از بلاتر خواست استعفا دهد و این سازمان همچنین خواستار شش ماه تاخیر در انتخابات ریاست فیفا شد که قرار است جمعه (۲۹ مه/۸ خرداد) برگزار شود و بلاتر برای پنجمین‌بار در آن نامزد ریاست شده است.

نظر شما در مورد عملکرد بلاتر در دوران ریاستش بر فیفا چیست؟ شما چقدر رئیس فیفا را در قبال اتهامات فساد اعضای ارشد این سازمان مسئول می دانید؟

رئیس فدراسیون فوتبال ایران پیش از این گفته بود که به ریاست سپ بلاتر بر فیفا رای می‌دهد. علی کفاشیان، دلیل این امر را مذاکرات نماینده آسیا در فیفا با بلاتر برای افزایش سهمیه این قاره در جام‌های جهانی دانست.

شما چقدر با رویکرد فدراسیون فوتبال ایران در انتخابات فیفا موافق هستید؟ فکر می‌کنید ادامه ریاست بلاتر بر فیفا به نفع فوتبال آسیا و ایران هست؟آیا به نظر شما اتهامات فیفا بر وضعیت فوتبال جهان، فدراسیون‌ فوتبال کشورها و نگاه مردم به فوتبال تاثیر خواهد گذاشت؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.