چطور می‌توان مصرف دخانیات را کاهش داد

حق نشر عکس PA

یکشنبه ۱۰ خرداد (۳۱ می) روز جهانی بدون دخانیات است. شعار امسال این روز "مبارزه با دخانیات غیر قانونی و قاچاق" است. سازمان جهانی بهداشت، کشورهای جهان را به حرکت هماهنگ در راستای مبارزه با تجارت غیرقانونی و قاچاق دخانیات فرا می‌خواند.

این سازمان می گوید سیگار قاچاق ارزان‌تر از سیگار قانونی است و باعث افزایش مصرف دخانیات و کاهش سن مصرف کنندگان می شود. فروش سیگار به جوانان زیر ۲۱ سال در بسیاری کشورهای غربی ممنوع است. در برخی از این کشورها همچنین به نمایش گذاشتن سیگار و محصولات دخانی در فروشگاه ها ممنوع است. در این کشورها همچنین مصرف سیگار در فضای بسته و اماکن عمومی هم ممنوع است.

به نظر شما آیا محدودیت‌های عرضه و فروش سیگار و ممنوع کردن کشیدن سیگار در اماکن عمومی، در مبارزه با دخانیات موفق بوده است؟

آیا جامعه یا دولت ها حق دارند محل سیگار کشیدن سیگاری‌ها را محدود کنند؟

در ایران، هفته منتهی به ۱۰ خرداد، هفته بدون دخانیات نام‌گذاری شده است. وزارت بهداشت ایران می گوید آمار نشان می‌دهد که سن مصرف کنندگان مواد دخانی در این کشور کاهش یافته و میزان مصرف مواد دخانی در دختران بیشتر از پسران است. در برنامه های تبلیغی و آموزشی امسال وزارت بهداشت ایران به مناسبت هفته بدون دخانیات، بر کاهش مصرف قلیان تاکید زیادی شده است. این وزارت می گوید رشد مصرف قلیان در جمعیت ۱۳ تا ۱۵ ساله بیش از دو برابر افزایش یافته و این رشد، در دختران بیشتر است.

وضعیت مصرف دخانیات، به ویژه سیگار و قلیان در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید چطور است؟

به نظر شما بهترین راه برای تشویق به کنار گذاشتن دخانیات چیست؟ در جایی که شما زندگی می کنید دولت چه طرح‌هایی برای ترک دخانیات دارد؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.