هنر خیابانی؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس Getty
Image caption بنکسی با دیوارنگاره هایی که در بریستول و لندن کشیده است به شهرت رسید

امروزه "هنر خیابانی" به بخشی جدانشدنی از زندگی شهری و هیاهوی شهرهای بزرگ تبدیل شده است. آثاری که در سطح خیابانها، بردیوارهای شهر و راهروهای مترو اجرا میشوند و گاهی حتی با تعریف کلاسیک هنر فاصله دارند. از نقاشی‌های دیواری یا گرافیتی‌ها تا نوازندگانی که در کنار خیابان‌ها آلات موسیقی می‌نوازند و آواز می‌خوانند، از نمایش خیابانی تا اجراهای هنری (پرفورمنس‌های) انتقادی و اعتراضی همه از انواع هنر خیابانی هستند.

چندی پیش یک هنرمند افغان در اعتراض به اذیت و آزار زنان در اماکن عمومی افغانستان با پوشیدن یک نیمتنه آهنی، نوعی هنر مفهومی اعتراضی را در خیابان‌های کابل اجرا کرد. نمایش او واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.

این روزها بیشتر به هنر خیابانی توجه می‌شود. برخی هنرمندان مشهور چون بنکسی، که به خاطر نقاشی‌های دیواریش به شهرت جهانی دست یافته، در سال‌های اخیر نگاه به هنر خیابانی را از شیوه‌ای صرف برای کسب درآمد تغییر داده اند.

مشاهدات شما از هنر خیابانی در جایی که زندگی می‌کنید چیست؟ در جایی که شما زندگی می‌کنید نگاه مردم به هنرمندان خیابانی چگونه است؟ تاثیر هنری که در خیابان، که محل تردد مردم است، نمایش داده می‌شود بر دریافت جامعه از هنر و سلیقه هنری افراد چیست؟

سامان خلیلیان که به تازگی به عنوان مدیر "کانون تئاتر خیابانی ایران" منصوب شده با اشاره به اینکه ۱۰ سال گذشته "به بی‌توجهی در زمینه‌های علمی تئاتر خیابانی گذشته و هیچ اتفاق مثبتی در این حوزه رخ نداده است" از طرح راه اندازی دفاتر تئاتر خیابانی در استا‌‌ن‌های مختلف ایران و شناسنامه دار کردن گروه‌های تئاتر خیابانی خبر داده است. او گفته که وقتی گروه‌های نمایش خیابانی شناسنامه‌دار شوند؛ دقیق‌تر می‌توان برای فعالیت‌هایشان برنامه‌ریزی کرد.

نمایش خیابانی یکی از بخش‌های جشنواره تئاتر فجر است و تغزیه به عنوان یک نوع نمایش خیابانی از پیشینه تاریخی در ایران برخوردار است.

به نظر شما شناسنامه دار کردن هنرمندان خیابانی چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟

در جایی که شما زندگی می‌کنید چگونه بر کار و فعالیت هنرمندان خیابانی نظارت می‌شود؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.