دولت ایران خواستار انتخابات 'آزاد و قانونی' است؛ نظرات شما

حق نشر عکس ISNA

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران چند روز پیش در جمع مدیران وزارت کشور خواستار برگزاری شفاف و قانونی انتخابات شد. آقای روحانی گفته است «مبادا در شهرستانی به گوش برسد که یک وقت دولت، سپاه، ارتش، صداوسیما، استاندار، فرماندار و دفتر امام جمعه طرفدار این یا آن هستند که این یعنی سم برای انتخابات». قرار است دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان هفتم اسفند سال جاری برگزار شود. آقای روحانی تاکید کرده که رییس جمهور در انتخابات اسفندماه مجلس به عنوان مجری قانون اساسی وارد عمل خواهد شد.

شما درباره این سخنان آقای روحانی چه فکر می کنید؟ تا چه حد به برگزاری «شفاف و قانونی» انتخابات پیش رو در ایران امیدوارید؟ فکر می کنید دولت حسن روحانی عزم و توانایی لازم را برای جلوگیری از تخلفاتی که نسبت به آن هشدار داده دارد؟

کمی پس از این سخنان رییس جمهوری ایران، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران از آنچه که دخالت دولت در انتخابات خواند انتقاد کرد. آقای جنتی هم در جمع مقامات وزارت کشور گفت: «برخی افراد در سمت‌های دولتی گرایش‌های سیاسی مختلفی دارند و به صراحت این گرایشات را اعلام می‌کنند. دولت حق ندارد در انتخابات دخالت کند».

این هشدار دبیر شورای نگهبان به دولت را چطور تفسیر می کنید؟

بحث نظارت استصوابی شورای نگهبان که مربوط به تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است، از موارد اختلاف میان سیاستمداران ایران است. احمد جنتی در ارتباط با موضوع بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی گفته شورای نگهبان صلاحیت افرادی را که سوابق آنها مشخص نیست تایید نمی‌کند. او تاکید کرده که در بررسی صلاحیت ها هنوز موضوع ارتباط با «فتنه» مد نظر خواهد بود: «مسئله فتنه مسئله روز است و رهبری هم در این باره فرمودند که فتنه خط قرمز ماست، بنابراین این موضوع مسئله ای کهنه و فراموش نشده است».

به نظر شما چرا با گذشت ۶ سال از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و در حالی که بعضی از مسئولان بارها از «پایان فتنه» خبر داده بودند، باز در بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس این موضوع زنده شده است؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.