مشکلات معلمان در افغانستان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس EPA

هفته گذشته گزارش شد که معلمان افغان در ۱۷ ولایت این کشور دست به تحصن زده‌ و از رفتن به سر کلاس خودداری کرده‌اند. گفته می‌شود که ده‌ها مکتب در این ولایات با اعتصاب این معلمان بسته شده است.

آیا شما مشاهده‌ای از اعتصاب معلمان در افغانستان دارید؟

آموزگاران در افغانستان از کم‌درآمدترین کارمندان دولت هستند که حقوق ماهانه شان بین صد تا دویست دلار است. حقوق یک معلم که تازه وارد معارف افغانستان می‌شود در حدود ۶ هزار افغانی یا معادل صد دالر آمریکایی است. به همین دلیل معلمان زیادی در افغانستان مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی خود در مکتب‌های خصوصی کار کنند یا به کار دوم بپردازند.

آموزگاران معترض، خواهان افزایش حقوق ماهانه شان، زمین برای ساختن خانه، لغو قانون منع ترفیع شغلی‌شان و کم کردن ساعات درسی‌شان هستند.

اگر معلم هستید، مشکلات شما چیست؟ نظر شما در مورد مشکلات معلمان افغان چیست؟

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در اولین روزهای کاری‌اش به آموزگاران وعده داد که وضعیت زندگی آنها را تغییر خواهد داد و به مشکلات‌شان رسیدگی خواهد کرد. کبیر حقمل، سخنگوی وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان نیز گفته است که آنها آنچه در توان و صلاحیت شان باشد، برای حل مشکلات آموزگاران انجام می‌دهند. براساس گفته‌های مسئولین وزارت معارف افغانستان در چند سال اخیر نزدیک به ۸۵۰ هزار قطعه زمین به معلمان و کارمندان وزارت معارف برای رفع بی‌سرپناهی آنها توزیع شده است.

عملکرد حکومت وحدت ملی برای حل مشکلات معلمان و آموزش و پرورش را چگونه ارزیابی می کنید؟ اگر آموزگار هستید، انتظارتان از دولت چیست؟

حدود پنجاه درصد معلمان در افغانستان فارغ التحصیل کلاس دوازدهم هستند و تحصیلات تخصصی برای آموزگاری ندارند. از این رو، بسیاری از کارشناسان کیفیت پایین آموزشی در مدارس افغانستان را استخدام معلمانی می‌دانند که تحصیلات عالی ندارند. آموزگارانی که تحصیلات و تجربه کاری بهتری دارند، به دلیل بالاتر بودن حقوق و امتیازات در مدارس غیردولتی، جذب این مدارس می‌شوند.

نظر شما درباره کیفیت علمی مدارس دولتی چیست؟ دولت افغانستان برای بالاتر بردن وضعیت علمی مدارس دولتی افغانستان چه باید بکند؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.