سایت‌های همسریابی در ایران؛ نظرات و مشاهدات شما

وزارت ورزش و جوانان ایران با همکاری "موسسه تبیان" به تازگی یک سایت اینترنتی همسریابی با عنوان "همسان‌گزینی" در شهر تهران راه‌اندازی کرده است. این سامانه که به صورت آزمایشی از یک سال پیش راه‌اندازی شده بود، به صورت ملی و رسمی از هفته پیش رونمایی شد. این اولین بار است که یک سازمان دولتی مبتکر راه اندازی چنین سایتی بوده است.

نظر شما درباره اقدام دولت ایران در راه اندازی سایت همسریابی چیست؟

آیا موافق دخالت دولت در این عرصه هستید؟

محمود گلزاری، معاون جوانان این وزارتخانه، در توضیح دلایل راه اندازی این سایت، به وجود بیش از ۱۱ میلیون مجرد زیر ۳۵ سال در ایران و وجود ۳۵۰ سایت غیرمجاز همسریابی در این کشور اشاره کرده است. او گفته است که روش‌های سنتی پاسخگوی مساله ازدواج نیست و باید از روش‌های جدید برای این مساله استفاده شود.

به گفته آقای گلزاری، "در این سامانه همسرگزینی برخلاف سایت های غیر قانونی مسایل دینی و فرهنگی کاملا لحاظ می شود و حرمت افراد مد نظر قرار می گیرد" و چون از طرفین تست روانشناسی گرفته می‌شود، در این سایت بر انتخاب‌های درست تاکید می‌شود.

این طرح با مخالفت‌هایی هم رو برو شده است. مخالفان می‌گویند: "این گونه سایت ها در کشورهای غربی به منظور یافتن دوست و یا شریک است ولی در ایران که فرهنگ متفاوت است و افراد قصد ازدواج دارند، مناسب نیست." برخی افراد هم به این سایت‌ها اعتماد ندارند و این سایت‌ها را محلی برای سوءاستفاده می‌دانند.

شما چه تجربه ای از دیگر سایت های همسریابی در ایران دارید؟

اگر قصد همسریابی از طریق این سایت ها داشته باشید، ترجیح می دهید از سایتی که دولت راه اندازی کرده استفاده کنید یا سایت های دیگر؟ چرا؟

درباره آمار بالای مجردها در ایران چه فکر می کنید؟

چه عواملی باعث افزایش جمعیت مجردها بوده است؟ و این افزایش چه پیامدهایی دارد؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.